Ból w klatce piersiowej - czy to zawał?

Kilka lat temu odczuwałam ból w klatce piersiowej. Ból głównie w mostku, nie promieniuje, nic mi nie drętwieje. Jest to uciążliwy jednostajny ból. Lekarz zrobił EKG, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Stwierdził, że jest to na tle nerwowym. Dostałam leki uspokajające i przez kilka lat był spokój. Jednak kilka dni temu ten sam ból powrócił. Dodatkowo w nocy budzi mnie pulsujący ból w klatce, który trwa kilka sekund i odpuszcza i tak przez całą noc. Jest na tyle silny, że potrafię się obudzić z tego bólu. I przez to nie przesypiam nocy, bo po prostu ból nie pozwala zasnąć. Bardzo uciążliwy i bardzo niepokojący dla mnie. Mam 35 lat, prowadzę zdrowy tryb życia, nie palę papierosów ani nie piję alkoholu. Co może być przyczyną tego nocnego bólu? Boję się, że to zawał.

Lek. Marta Hat

Witam!

Zgłaszane przez Panią dolegliwości nie są charakterystyczne dla zawału serca, ani dla choroby niedokrwiennej serca, gdzie ból pojawia się w sytuacjach związanych z wysiłkiem fizycznym, ewentualnie posiłkiem, czy zmianą temperatury otoczenia. Jednak w każdym przypadku, kiedy niepokoi się Pani o własne zdrowie należy udać się do lekarza, który wykluczy organiczną przyczynę objawów i potwierdzi nerwicę.

Nerwica to schorzenie rozwijające się na podłożu psychicznym, jeżeli więc dolegliwości są uciążliwe warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty, ewentualnie psychologa. Psychoterapia w tym wypadku daje bardzo dobre efekty i w przeciwieństwie do tabletek uspokajających koncentruje się na przyczynie schorzenia, a nie tylko na objawach.

Pozdrawiam serdecznie!