Ból w klatce piersiowej, drętwienie rąk i nóg przy podejrzeniu nerwicy

Od około 3 lat mam dolegliwości takie jak ból w klatce piersiowej, drętwienie rąk i nóg, dziwne uczucie jakby zaraz miało mi się coś stać. zazwyczaj wtedy ląduję u lekarza, który po zrobieniu ekg mówi, że wszystko jest ok. Dalej skierowana zostaje na wszystkie badania, które też wychodzą ok. Takie stany występują co jakiś czas - ok. 3 miesiące odstępu. Nie wiem co mi się dzieje, czasami już jestem bezsilna. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził nerwicę? Czy na pewno? Nie bardzo w to wierzę.

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Dzień Dobry
Nerwica może przybierać różne oblicza. Takie objawy, jakie Pani opisuje mogą również występować podczas nerwicy. Aby ją zdiagnozować trzeba wykluczyć wszystkie przyczyny somatyczne, co jak Pani pisze u Pani miało miejsce. Nerwicę leczy się psychoterapią i do takiego specjalisty powinna się Pani udać. Można tez zasięgnąć opinii psychiatry i kiedy objawy są bardzo nasilone, można wspomóc się lekami, jednak nie przerywając psychoterapii.
Pozdrawiam
Agata Dusza

Mgr Agata Dusza

Jeśli wyniki badań są prawidłowe problemy tkwią w psychice. Czasami trudno samemu dostrzec prawidłowości w pojawianiu się objawów.Psychoterapia zwykle pomaga w dostrzeżeniu takiego związku i rozwiązaniu konfliktu w wyniku którego tworzą się objawy.

Witam
Czasem trudno jest uwierzyć w taką diagnozę, szczególnie gdy odczucia z ciała są bardzo wyraźne i sugerują problemy somatyczne. Lekarz rozpoznaje zaburzenia nerwicowe, gdy pomimo zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości - badania nie potwierdzają istnienia przyczyn somatycznych. Sugerowałabym konsultację u lekarza psychiatry. Jeśli i on potwierdzi tę diagnozę proszę rozważyć skorzystanie z psychoterapii.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Objawy somatyczne występujące w nerwicy są bardzo różnorodne: mogą to być - tak jak u Pani - bóle czy kłucia w klatce piersiowej po lewej stronie lub za mostkiem, drętwienie rąk i nóg. Ponadto drżenie rąk lub nawet całego ciała, napadowe bóle psychogenne, np. kręgosłupa, jelit i żołądka itp., napięciowe bóle głowy, barków, pleców, kołatania serca. Poczucie derealizacji, depersonalizacji. Poczucie niepokoju - lęku napadowego, właśnie tak jak u Pani, że zaraz się coś stanie, chociaż nie ma ku temu żadnej przyczyny i sytuacja jest zupełnie niezagrażająca etc. Tę obserwację potwierdzają wyniki badań oraz odczyt EKG (bardzo charakterystyczne dla osób z nerwicą, że powtarzają badania, chcąc doszukać się somatycznej trudności, np. wady serca, rytmu pracy serca, stanu przedzawałowego etc). Proponuję kontakt psychoterapeutą w celu leczenia nerwicy, która w ogólności oznacza, że doświadcza Pani jakiegoś konfliktu na tle psychicznym, którego brak rozwiązania warunkuje wystąpienie objawów w ciele)