Ból w klatce piersiowej i drętwienie dłoni - co jest przyczyną?

Witam, od dłuższego czasu w nocy bardzo drętwieją mi palce obu dłoni, czasami po przebudzeniu w ogóle ich nie czuję, dopiero po opuszczeniu rąk w dół. Po kilkunastu sekundach wszystko wraca do normy. A od niedawna (ok. 2 tyg.) odczuwam ból w klatce piersiowej po lewej stronie, nie jest on bardzo silny, ale uciążliwy, czasami czuję go nawet po kilka godzin. Zazwyczaj ustępuje przy odpoczynku, choć nie zawsze, bardzo się boję, że to serce lub płuca. Dodam, że wykonuję pracę fizyczną, często muszę dźwigać ciężkie paczki z zamówieniami, także czuję ból w dolnej części kręgosłupa, szczególnie przy prostowaniu się lub "wypięciu" klatki piersiowej w przód. Proszę o konsultację, ewentualnie jakie badania powinnam wykonać i czy te wszystkie dolegliwości mogą być ze sobą powiązane. Mam 25 lat i palę papierosy (ok.12 szt. dziennie), alkohol piję sporadycznie, nie mam również nadwagi.
25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przytoczone przez Panią dolegliwości z całą pewnością wymagają konsultacji specjalisty.
Drętwienie palców kończyn górnych często spowodowane jest chorobą zwyrodnieniową odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest to tym bardziej prawdopodobne ze względu na charakter Pani pracy oraz występujące bóle kręgosłupa.

W celu potwierdzenia choroby zwyrodnieniowej konieczne jest wykonanie RTG kręgosłupa. Możliwe są także choroby neurologiczne, które rozpoznać może jedynie specjalista po szczegółowym badaniu neurologicznym.

Ból w klatce piersiowej nie wydaje się być powiązany z dolegliwościami opisywanymi powyżej. Ze względu na skąpy opis charakteru bólu i objawów towarzyszących trudno jest ustalić przyczynę. Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, który po dokładnym zbadaniu wysunie pierwsze podejrzenia, a następnie zleci odpowiednie badania. Konieczne jest wykonanie EKG. W miarę możliwości warto wykonać także RTG płuc.

Nie muszę wspominać, że najlepiej by było zerwać z nałogiem.

Pozdrawiam