Ból w klatce piersiowej promieniujący na łopatki

Witam! Od 2 miesięcy co noc mam bóle w klatce promieniujące na łopatki, między mostkiem. Ból jest tylko w nocy, jak już złapie, to żadna pozycja nie pomaga. W dzień nie odczuwam żadnego bólu, ewentualnie jak naciągnę plecy, to wtedy między łopatkami trochę rwie. Jakie najlepiej zrobić badania? Do jakiego specjalisty się udać? Jakie mogą być przyczyny bólu w klatce piersiowej promieniujące na łopatkę? Czy to może być zawał, albo coś podobnego? Trochę się obawiam tych objawów i tego co mogą znaczyć. Proszę o pomoc jakie badania wykonać i do kogo się zgłosić. A może objawy nie są tak poważne jak mi się zdaje. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam!

Pierwszym krokiem w Pana przypadku jest wizyta u lekarza rodzinnego, który uzupełni wywiad, przeprowadzi badanie fizykalne oraz podstawowe badania dodatkowe (EKG, badania z krwi). Parametry te pomogą ustalić kierunek ewentualnej dalszej diagnostyki.

Bóle w klatce piersiowej nie powinny być lekceważone i wymagają dalszej diagnostyki.
Przyczyną około 25% bólów w klatce piersiowej są zaburzenia w obrębie układu sercowo-naczyniowego, przyczyny pozasercowe stanowią 75%.

Każdy nagły ból w klatce piersiowej należy traktować jako sercowy, dopóki sprawa się nie wyjaśni.
Ból dławicowy jest mało prawdopodobny u młodych ludzi, jednak w każdym wypadku powinien być wykluczony. Inne przyczyny sercowe to tętniak aorty, zapalenie osierdzia, kardiomiopatia przerostowa.

Z przyczyn pozasercowych należy brać pod uwagę chorobę refluksową przełyku, zapalenie przełyku, kurcz przełyku.
przebiegu chorób przełyku ból może być zlokalizowany w nadbrzuszu lub zamostkowo, czasem może promieniować do pleców.

Ból pochodzenia kręgosłupowego pojawia się po długotrwałym przebywaniu w pozycji leżącej, może promieniować do każdej części klatki piersiowej.
Dysfunkcja stawów kręgosłupa piersiowego stanowi najczęstszą przyczynę bólu tylnej części klatki piersiowej.

Po wykluczeniu przyczyn somatycznych w diagnostyce można brać przyczyny psychogenne bólu.

Pozdrawiam serdecznie!