Ból w klatce piersiowej, silny puls, utrata równowagi i duszności

Witam! Doświadczam już 3 dzień objawy, takie jak - intensywny ból w klatce piersiowej, nieustający silny puls od pasa aż po czoło, nagłe zamroczenie i uczucie braku oddechu oraz równowagi. I tak w kółko nie do zniesienia. Wróciłem z izby przyjęć pod względem zawału, bo o to się obawiałem, wszystko ok. Silne uczucie, jakby utraty przytomności, a jednak nie dochodzi do tego. Po prostu tragedia. Proszę o pomoc! Czy są to objawy ze strony psychicznej czy też może neurologicznej? Momentami mam wrażenie, że po prostu odjadę. Co się dzieje ze mną? Proszę o pomoc!

Lek. Marta Hat

Witam! Opisywane dolegliwości mogą mieć podłożę psychogenne, jednak aby to stwierdzić należy wykluczyć możliwe przyczyny somatyczne. Wspomniał Pan o wykonywanym badaniach w kierunku zawału serca. Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego, który po osobistym badaniu fizykalnym oraz analizie wykonanych badań (nie wspomniał Pan jakie wykonano) w izbie przyjęć zadecyduje, czy konieczna jest dalsza diagnostyka i wykonanie innych badań, ewentualnie konsultacja specjalistyczna. Jeżeli podłoże somatyczne dolegliwości zostanie wykluczone warto skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty/psychologa i ocenić na ile psychoterapia może pomóc pozbyć się objawów. W dolegliwościach nerwicowych często jest tak, że pewne wydarzenia, często z przeszłości, nieświadomie wpływają na aktualne zachowania, dolegliwości. W trakcie terapii może dojść do uświadomienia tych procesów i pozbycia się dolegliwości. Warto pamiętać, że leczeniem przyczynowym nerwicy jest właśnie psychoterapia, a leki mogą mieć znaczenie wspomagające. Pozdrawiam