Ból w okolicach mostka

Witam. Mam 33 lata, jestem kobietą. Miewam od kilku lat bóle w okolicy serca przy oddychaniu (tylko w ciągu dnia i dość rzadko). Trwa to kilkanaście sekund, ale lekarz stwierdził, że to raczej z nerwów i nie ma się czym martwić. Jednak ostatniej nocy obudził mnie dosłownie rozrywający serce ból, po lewej stronie od mostka, dosłownie jakby ktoś mi wydzierał serce z klatki. Trwalo to dłuższą chwilę, byłam zaspana, więc nie mam pojęcia jak długo dokładnie. Nad ranem zasnęłam i dziś czuję się w miarę normalnie, tyle tylko, że zrezygnowałam z biegów, trochę ze strachu. Przez 10 lat paliłam papierosy, średnio 5 dziennie. 3 lata temu rzuciłam, teraz biegam codziennie 5 km i od miesiąca jem tylko warzywa i białka. Dziadek zmarł na raka krtani, ponieważ palił, tata też palił przez 30 lat, rzucił, kiedy dowiedział się, że ma ciężką miażdżycę i ma problemy z chodzeniem. Czy w moim przypadku powinnam zrobić jakieś badania? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam.

Przedstawione informacje wskazują na obciążenie rodzinne zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Mając tego świadomość powinna Pani stosować profilaktykę chorób tego układu. Polega ona przede wszystkim na prowadzeniu tzw. zdrowego stylu życia, tj. diety opartej na tłuszczach gł. nienasyconych, węglowodanach złożonych, białku oraz dużej zawartości błonnika.

Kolejnym elementem jest regularna aktywność fizyczna, nie intensywna, raczej o umiarkownej intensywności. Zdecydwanie przeciwskazane jest oczywiście palenie papierosów. Badania jakie warto wykonać to morfologia krwi, lipidogram, stężenie glukozy na czczo, sodu, potasu , wapnia w surowicy, badanie czynności nerek, badanie ogólne moczu, EKG.

Wspomniała Pani o stosowanej diecie, jednak bez szczegółów i bieganiu - proszę pamiętać, że jeżeli jest ona zbyt restrykcyjna w stosunku do wysiłku fizycznego, dolegliwości mogą wynikać z przeciążenia i wyczerpania organizmu.

Pozdrawiam.