Ból w okolicy odbytu

Witam serdecznie mam pytanie mój mąż od 7 miesiecy cierpi na ból w okolicy odbytu ,promieniujacy do części lędżwiowej kręgosłupa,wyniki krwi,moczu ,hormonów ma idealne,robił tk jamy brzusznej-idealnie,rezonans magnetyczny kręgosłupa-nic nie wykryto,przyjmuje obecnie Finlepsin ale rowniez nie ma poprawy.problem polega na tym że ból jest nieznośny ,nie może już prawie normalnie funkcjonować .Nie mamy już pomysłu co robic??bardzo proszę o jakaś wskazówkę:-(
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przewlekły ból odbytu może być związany z zespołem dźwigaczy odbytu, kurczem dźwigaczy, zespołem mięśnia łonowo-odbytniczego, zespołem mięśnia gruszkowatego. Ból może promieniować do kości krzyżowej, pośladka albo uda. Chorzy często określają dolegliwość jako uczucie rozpierania, obecności "piłki w odbytnicy". Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć zaparcie albo nietrzymanie stolca o charakterze czynnościowym. W leczeniu przewlekłego bólu odbytu próbowano stosować wiele różnych metod, nie potwierdzono jednak skuteczności żadnej z nich w badaniu z grupą kontrolną. Stosowano między innymi leki zmniejszające napięcie mięśni, stymulację elektrogalwaniczną, biofeedback, masaż mięśni dźwigaczy odbytu, gorące kąpiele. W piśmiennictwie przedstawiono wynik badania, w którym stwierdzono skuteczność toksyny botulinowej w leczeniu przewlekłego bólu odbytu, choć inne źródła tej skuteczności zaprzeczają. W terapii nie zaleca się postępowania operacyjnego.