Ból w okolicy serca

Witam! Mam 20 lat i od kilku miesięcy odczuwam ból w okolicach serca (po lewej stronie klatki piersiowej), jest to kłucie, najmocniej boli podczas wdechu, ból promieniuje do lewej części karku oraz lewej ręki do łokcia, poniżej łokcia ręka mi drętwieje, nie mogę też leżeć na lewym boku, bo od razu zaczyna boleć. Ból występuje przy różnych sytuacjach niezależnie czy się denerwuje czy jest jakiś wysiłek fizyczny. Np. dzisiaj od rana odczuwałam delikatny ból, który z biegiem czasu się nasilał do tego stopnia, że wieczorem nie mogłam złapać oddechu. Najbardziej martwi mnie fakt iż jestem w 12 tygodniu ciąży, czy dziecku nic nie grozi?

Witam! Opisane dolegliwości są dość nieswoiste, ale w tej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na ciążę. Aby ustalić dokładną przyczynę konieczne jest uzupełnienie wywiadu chorobowego oraz dokładne badanie kliniczne jak również ewentualne badania dodatkowe. Najbardziej prawdopodobną przyczyną dolegliwości wydają się być zaburzenia lękowe (nerwica), zwyrodnienie kręgosłupa lub choroba bornholmska (zapalenie mięśni międzyżebrowych). W przypadku gdy występuje duszność (uczucie braku tchu) to w różnicowaniu należy uwzględnić także zatorowość płucną. Proponuję zachować spokój, zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego w celu zbadania Pani oraz ustalenia przyczyny problemu. Pozdrawiam serdecznie!