Mężczyzna , 28 lat

Witam! Mam na imię Maciek i mam 28 lat. Podczas bardzo ostrej kłótni nagle zaczęło boleć mnie serce i trwa to do tej pory. Objawia się to średnim, ale tępym rozlanym bólem w okolicy serca podczas ruchu lewą ręką, podczas wstawania, pochylania się, kucania i trochę podczas chodzenia. Ogólnie przy wszystkich ruchach. Ból odczuwam w okolicy serca i lewej strony, nie odczuwam nic w klatce piersiowej i mogę normalnie oddychać. Nie odczuwam bólu gdy spokojnie leżę na płasko, jedynie odczuwam lekki ból gdy przewrócę się na lewy bok. Takie odczucia nie ustępują od kłótni, czyli prawie od 48 godzin. Nigdy wcześniej nie miałem takiej sytuacji, dlatego jestem zaniepokojony. W kwietniu zrobiłem sobie badanie serca (ekg i echo), ponieważ dosyć często odczuwałem kłucie w sercu w różnych sytuacjach. Wyniki były dobre i nie wykazały nic niepokojącego. Nie wiem czy to nie miało związku z zepsutym zębem, ponieważ od razu po wykonanych badaniach usunąłem zęba i wszystkie bóle serca całkowicie ustąpiły. Dodam, że ogólnie prowadzę zdrowy tryb życia, odżywiam się zdrowo i nie palę, nie przebyłem żadnych chorób i nigdy na nic nie leczyłem się, a wyniki ostatnich badań profilaktycznych USG trzustki, wątroby, jamy brzusznej wyszły bardzo dobrze. Proszę o poradę co mam w tej sytuacji zrobić, czy nie jest to nic poważnego i jest to związane ze zdenerwowaniem? (Ostatnio mam trochę zmartwień i stresów.) Czy objawy są niepokojące i może powinienem zgłosić sie do lekarza? Czekam na odpowiedź i pozdrawiam! Maciek

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Karol Kaziród-Wolski 76
Lek. Karol Kaziród-Wolski Stażysta/Rezydent, Kielce
Edytuj odpowiedź

Witam! Z uwagi na młody wiek oraz dobry stan zdrowia (wynika to z poprzednich badań) opisywane objawy prawdopodobnie mają podłoże psychogenne. Przyczyną dolegliwości może być nadmierny stres, silne pobudzenie emocjonalne, zdenerwowanie czy nawet zaburzenia lękowe (dawniej określane jako nerwica). Biorąc pod uwagę opis wydaje się, że dolegliwości mogą sugerować zespół da Costy, czyli inaczej (potocznie) nerwicę serca. Objawy wymagają wykluczenia przyczyny organicznej, aby można było je przypisać czynnikom psychicznym. Dlatego zachęcam do jak najszybszej wizyty u lekarza rodzinnego w celu zbadania Pana, wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego oraz badania EKG. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, ale warto wykluczyć niebezpieczne przyczyny (np. niedotlenienie mięśnia sercowego w przebiegu silnego stresu). Proponuję spróbować uspokoić się, zapomnieć o zaistniałej nieprzyjemnej sytuacji, w razie potrzeby z pomocą mogą przyjść preparaty ziołowe o działaniu uspokajającym dostępne bez recepty. Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Kardiologia – Dziedziną kardiologii są choroby serca i układu krążenia. Zmiany naczyniowe wpływają na pracę mięśnia sercowego i zwykle związane są z miażdżycą. Polska ma wysoki wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążeniowego. Serce bije niezmordowanie od urodzenia do śmierci, sto tysięcy razy na dzień, dwa i pół miliarda razy w okresie życia trwającego 70 lat.
  • Ból w klatce piersiowej – Ból w klatce piersiowej to pojęcie bardzo szerokie. Źródłem dolegliwości mogą być prawie wszystkie narządy znajdujące się w tej części ciała z wyłączeniem tkanki płucnej, w której nie ma zakończeń bólowych. Czasami ból w piersiach bywa także spowodowany problemami zlokalizowanymi w jamie brzusznej.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach