Ból w plecach w odcinku piersiowym przy półpaścu

Od półtora tygodnia miałam ból w plecach w odcinku piersiowym, kojarzyłam to z kręgosłupem bo tez mam problem ale w 5 dni póżniej pojawiła się wysypka pod piersią aż do pleców, diagnoza - półpasiec, wysypka ieszcze jest ale coraz mniej bardziej mnie nie pokoi wrażliwa przy dotyk skóra pod tym półpaścem, a jeszcze wczoraj dostałam temperaturę 39 stopni biegunkę i okropny ból głowy ciśnienie 140/80 to tylko wczoraj dzisiaj czuję się dobrze czy to wszystko może być powiązane? Mam niedocz.tarczycy

Lek. Tomasz Budlewski

Nadwrazliwośc skóry często towarzyszy tej chorobie, może sie utrzymywać jeszcze kilka tygodni po. Co do reszty objawów to mysle że to oddzielna sprawa, przy wyższym cisnieniu bóle głowy mogą wystepować.

W tego rodzaju bólu neuropatycznym do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne oraz leki przeciwpadaczkowe. Podkreślić należy, że leki te są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w odpowiedniej, często wysokiej dawce oraz przez odpowiednio długi czas. W leczeniu neuralgii można też stosować tramadol i niektóre opioidy, doustnie lub w postaci plastrów naklejanych na skórę.
W przypadku neuralgii rzadko skuteczna jest monoterapia, często konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych leków z różnych grup, o różnych mechanizmach działania. Przepisując leki o różnych mechanizmach działania stosuje się zazwyczaj metodę „prób i błędów” polegającą na podawaniu kolejno leków o uznanej skuteczności działania aż do ustąpienia bólu. Najczęściej jako pierwsze stosuje się połączenie leku przeciwdrgawkowego z lekiem przeciwdepresyjnym, w przypadku silnego bólu dołącza się tramadol lub lek opioidowy. Leczenie doustne łączy się z miejscowo stosowanymi, mającymi działanie znieczulające, plastrami lub kremem z 5% lidokainą lub 8% kapsaicyną.
Lidokainę można stosować również w postaci wlewów dożylnych.
W Poradniach Leczenia Bólu stosuje się blokady nerwów obwodowych korzeni lub zwojów międzykręgowych, często blokadę należy powtórzyć lub wykonać skuteczniejszą od niej termolezję