Ból w prawym jądrze

Witam Serdecznie! Pytanie kieruję do doktora urologa: Na wstępie powiem, że mam 28 lat. Od dłuższego czasu pojawia mi się jakby ból w prawym jądrze. Czasami takiego bólu nie ma i da się o tym zapomnieć. Czasem jednak czuję jakby delikatne kłucie albo i swędzenie. Ból niekiedy delikatnie promieniuje na udo czasem także na drugi palec po małym w prawej stopie. Od razu po stosunku tj. po wytrysku jest wszystko ok natomiast za jakiś czas pojawia się uczucie jakby "ssania jądra". Nadmienię, że gdy byłem mały miałem zabieg "wędrującego jądra". Czy obędzie się bez wizyty urologa? Czy to jakiś stan zapalny? Czy taki stan jądra to skutek częstych stosunków płciowych + masturbacji? Czasami jądro wydaje się być trochę większe jakby inne w dotyku. Nie wiem w sumie jak to opisać. Czasem pojawia się jakby uczucie chłodu czy mrowienia nie wiem jak to nazwać. No i ból z prawej strony brzucha delikatny. Proszę o fachową poradę. Jestem zaniepokojony. Marcin
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Czy obędzie się bez wizyty urologa? - Raczej nie. Nie wyjaśnię Panu co Panu dolega i jakie są tego przyczyny bez bezpośredniego badania. Trzeba w tej sprawie udać się bezpośrednio do urologa. On po badaniu fizykalnym, być może jeszcze USG wyjaśni co się obecnie dzieje. Czy to jakiś stan zapalny? - Takie dolegliwości jak Pan opisuje mogą rzeczywiście wskazywać na jakiś przewlekły stan zapalny jądra lub najądrza. Czy taki stan jądra to skutek częstych stosunków płciowych + masturbacji? - Wszystko zależy od tego jak często Pan te czynności wykonuje (czy np. nie kilka razy na dobę) i czy przypadkiem nie z różnymi partnerkami/ami seksualnymi może jedną/ym (być może zakażonym/mi). Jeśli Pana czynności seksualne są ryzykowne skutkiem tego mogą być zapalenia narządów układu moczowo-płciowego.

0
Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Ból jądra może powstawać w przebiegu wielu chorób. Zawsze wymaga uważnej diagnostyki. Niektóre przyczyny bólu jądra są błahe i związane np. z urazami, inne mogą być bardzo niebezpieczne (np. skręt jądra czy nowotwór złośliwy jądra). Dlatego w Pana przypadku konieczna jest wizyta u urologa.

Wymagającą natychmiastowej diagnostyki przyczyną bólu jądra jest skręt jądra. Dochodzi do skręcenia się powrózka nasiennego, którym biegną ważne naczynia i nerwy. Objawia sie to nagłym i bardzo silnym bólem jądra, obrzękiem i zaczerwienieniem. Jest to stan, który wymaga natychmiastowego zaopatrzenia chirurgicznego. Naczynia, które biegną w powrózku nasiennym, zapewniają jądru zaopatrzenie w tlen. Jeśli jądro nie będzie odpowiednio zaopatrzone w tlen, w takim przypadku może dojść o jego obumarcia, co zazwyczaj kończy się chirurgiczną resekcją.

Jeśli do objawów bólowych dochodzi powoli, w takim przypadku może być t spowodowane stanem zapalnym jądra lub najądrzy. Często dochodzi wtedy do podwyższenia temperatury ciała. Zapalenie najądrza najczęściej dotyczy osób starczych, zaleca się wtedy elewację moszny. Należy podawać antybiotyki, najczęściej drogą doustną. Jeśli jest to niewystarczające antybiotyki podaje się dożylnie. Zapalenie jądra może być konsekwencją nieleczonego zapalenia najądrza. Jądro jest wtedy twarde, obrzmiałe i tkliwe. W niektórych wypadkach może być konieczna chirurgiczna resekcja.

Inną przyczyną bólu jądra jest przepuklina pachwinowa. Do jej powstania dochodzi zazwyczaj przy wysiłku fizycznym, kaszlu czy defekacji. Przepuklina wymaga konsultacji chirurgicznej.

Czasami w wyniku urazów dochodzi do powstania krwiaka jądra. Leczenie zależy od tego jakich rozmiarów jest krwiak jądra. Badaniem diagnostycznym jest usg, decyzję o tym czy potrzebna jest operacja podejmuje chirurg.

Przy niebolesnym powiększeniu jąder, zwłaszcza u osób, u których przeprowadzany był zabieg w tych okolicach, można myśleć o wodniaku jądra. Jest to związane gromadzenia się płynu w tej okolicy. Czasami potrzebna jest operacja.

U młodych mężczyzn w wieku 25-35 lat dochodzić może do powstania nowotworów jądra. Zazwyczaj są one złośliwe. Bólem objawiają się jednak stosunkowo rzadko, bo jedynie w około 10-15 proc. przypadków.

Czasami kamienie nerkowe w moczowodzie mogą powodować ból promieniujący do pachwiny i ból jąder.

W Pana przypadku niezbędna jest konsultacja urologiczna.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty