Ból w prawym podżebrzu a podwyższony poziom bilirubiny

Mąż ma ciągły ból w prawym podżebrzu, na usg jamy brzusznej wyszło ze wszystko jest w normie, mąż ma podwyższone ggtp 113 norma do 64 i teraz po tygodniu podwyzszona bilirubinę 22,90 norma do 20,50, ALT w normie, ASP w normie fosfataza (chyba tak się to nazywa) w normie. mąż w tej chwili przyjmuje lek pobudzający wydzielanie żółci - odkąd go przyjmuje to jest podwyższona bilirubina. proszę o pomoc bo już nie wiemy co robic, a lekarz POZ stwierdził ze on nie ma pomysłu co to jest. Dziękuję
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
opisywane dolegliwości wraz z podwyższonym poziomem GGT mogą świadczyć o zastoju żółci, spowodowanym np. przeszkodą w obrębie dróg żółciowych, lub alkoholowym uszkodzeniem hepatocytów (komórek wątroby).
Zalecam wyeliminowanie alkoholu i tłustych posiłków z diety, jeżeli dolegliwością będą się utrzymywać, to konieczna będzie dalsza diagnostyka, w tym wykonanie badań inwazyjnych (ECPW) i tomografii komputerowej. Najlepszym wyjściem będzie skierowanie męża do gastroenterologa lub chirurga.