Ból w szyi i wyczuwalny guzek pod żuchwą

Witam! Wczoraj tj. 29.02.2014 zrobił mi się bąbelek na dziąśle pomiędzy siódemką i ósemką. Dzisiaj rano obudziłam się z delikatnym bólem w szyi i wyczułam małą kulkę pod żuchwą, jest ona ruchoma. Co to może być? We wtorek idę do lekarza po szczegóły. Dodam, że początkowy myślałam, że może wybija mi się ósemka, ale miałam je usuwane 3 lata temu. Co może oznaczać ten bąbelek na dziąśle? Raczej nie jest to zwykła afta. Daje zupełnie inne objawy. Czy to może być coś poważnego? Czy będzie konieczność usuwania jakiegoś zęba? A może to jakieś zapalenie zęba, ropień lub coś podobnego? Proszę o informacje, bo przed wizytą u lekarza chciałabym wiedzieć co się mniej więcej dzieje. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Na podstawie przedstawionego opisu trudno tak naprawdę precyzyjnie ocenić, co dokładnie Pani dolega. Jeżeli chodzi o „bąbelek” na dziąśle, to może on być związany np. z uszkodzeniem śluzówki jamy ustnej. Rozważała Pani, czy mogłaby to być afta – tego rodzaju zmiany typowo są raczej płaskie, białawe, niewielkich rozmiarów, a oprócz tego ich obecności w jamie ustnej typowo towarzyszą znacznego stopnia dolegliwości bólowe.

Mała, wyczuwalna w okolicy podżuchwowej struktura to z kolei najprawdopodobniej powiększony węzeł chłonny. Oceniając węzły chłonne pod uwagę brana jest ich wielkość, ale i ruchomość, a także to, czy palpacja węzła chłonnego doprowadza do wystąpienia u Pacjenta dolegliwości bólowych.

Jednoznacznie stwierdzić, co doprowadziło do Pani stanu, mógłby lekarz stomatolog. Możliwe, że rozwinął się u Pani jakiś stan zapalny w jamie ustnej, możliwe jest również, że opisane objawy związane są z wytworzeniem się u Pani przetoki w obrębie jamy ustnej. Wyrokować jednak trudno bez przeprowadzenia badania Pani jamy ustnej, konieczne do stwierdzenia przyczyn Pani dolegliwości mogłyby się również dodatkowe badania (np. RTG zębów). Z wymienionych przyczyn aby dowiedzieć się tego, co doprowadziło do Pani problemów, a także aby móc rozpocząć odpowiednie leczenie tychże przypadłości, powinna się Pani po prostu udać do stomatologa. Specjalista będzie mógł zdiagnozować Pani problem, proszę się jednak nie martwić na zapas.