Ból wątroby, bilirubina trochę podwyższona - co to może być?

Witam. 2 miesiące temu byłam u lekarza rodzinnego, zauważył u mnie żółte białka oczu i skierował na morfologię. Miałam podwyższoną bilirubinę całkowitą - niewiele. Dopiero za 2 tygodnie mam wizytę u hepatologa i się dowiem, jak mi wyszły kolejne badania, na które mnie skierował. Odczuwam bóle w okolicy wątroby, raz słabsze, a czasem mocniejsze. Wczoraj miałam wrażenie, jakby ktoś mnie z całej siły ścisnął. Czasami ból przypomina coś w rodzaju ukłucia czy uszczypnięcia. Dodam, że czasami mam ból pleców. Czy to może być coś poważnego? Moje wyniki z 4.11.2009 r.: aIat 10 U/l [4-23], AspAt 16 U/I [4-27], bilirubina całkowita 1,38 mg/dl [o.1 - 1.2]. Dodam, że rok temu w lutym byłam w szpitalu (z innego powodu) i tomografia klatki piersiowej oraz usg nic niewykazały. Lekarz rodzinny dał mi skierowanie do hepatologa z podejrzeniem zespolu Gilberta. Czy to może być to? Niepokoją mnie bóle w okolicy wątroby. Czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Zespół Gilberta to uwarunkowana genetycznie choroba metaboliczna, związana z zaburzeniem metabolizmu bilirubiny w wątrobie. Choroba ta zwykle przebiega bezobjawowo, czasami może objawiać się podwyższonym poziomem bilirubiny w badaniach laboratoryjnych, a klinicznie - zażółceniem powłok skórnych oraz objawami przypominającymi grypę. Czynnikami wyzwalającymi napad mogą być: wysiłek fizyczny, stres, głodzenie się, miesiączka, alkohol.

Choroba nie wymaga leczenia. Zaleca się unikania czynników, które mogą wywołać żółtaczkę.

Proszę udać się na konsultację do hepatologa.

Pozdrawiam serdecznie