Ból z lewej strony brzucha - przyczyny

Witam, jestem w 20 tygodniu 3 ciąży i od 2 dni odczuwam ból z lewej strony brzucha, tak jakbym miała kolkę, który nasila się przy dłuższym chodzeniu. Jak siedzę to jest ten ból jakby przyćmiony i zamienia się w ból przypominający zbliżającą się miesiączkę. Dodam też, że dość mocno boli mnie podbrzusze podczas przewracania się z jednego boku na drugi w czasie nocy. Wizytę miałam tydzień temu i wszystko było OK. Co może być przyczyną tych dolegliwości? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź Julita, 34 lata.

Witam serdecznie!

Bóle brzucha są częstymi dolegliwościami w czasie ciąży. Do ustalenia przyczyny konieczne jest jednak zbadanie Pani na fotelu ginekologicznym.

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest rozciąganie macicy i jej więzadeł na skutek intensywnego wzrostu płodu, jaki ma miejsce w drugim trymestrze ciąży.

W przypadku wystąpienia deskowato napiętego brzucha i/lub plamienia  konieczna będzie pilna wizyta u ginekologa. Objawy te mogą sugerować problemy z donoszeniem ciąży. Skurczowy charakter bólu także będzie wymagał konsultacji ze specjalistą.

Doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości powinno Pani pomóc leżenie na boku, w którym odczuwa Pani ból. Proszę ograniczyć stosowanie preparatów przeciwbólowych do minimum.

Pozdrawiam.