Ból z lewej strony w okolicach żeber, pod sercem

Witam, Od jakiegoś czasu odczuwam ból z lewej strony w okolicach żeber, pod sercem. Jest to taki ból jak by żebra naciskały lub leżał ciężarek na żebrach. Byłem u lekarza miałem zrobione usg badania krwi testy wątrobowe itp. Badania wyszły w porządku. Więc lekarz zapisał mi środki przeciwbólowe. Ból miał zniknąć po 2 tygodniach ale nie zniknął a nawet się nasila. Nie jest to jakiś uciążliwy ból przez dzień w nocy zaczyna już boleć trochę bardziej. Z góry dziękuje za odpowiedź .

Witam serdecznie,

W tej sytuacji należy wykonać diagnostykę w kierunku chorób układu krążenia oraz oddechowego. Na początku powinny to być podstawowe badania czyli rtg klatki piersiowej oraz ekg. Z opisu wynika, że badania te nie były robione.

Jeżeli po lekach przeciwbólowych dolegliwości nie ustąpiły a wręcz się nasiliły konieczna jest kolejna wizyta u lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Aby ustalić przyczynę Pańskich dolegliwości, po pierwsze istnieje konieczność uściślenia kilku informacji. Od jakiego czasu występuje u Pana ból w tej części klatki piersiowej? Czy przed jego wystąpieniem doświadczył Pan jakiegoś innego schorzenia, np. infekcji dróg oddechowych lub jakiegoś urazu? Czy choruje Pan na jakieś schorzenia przewlekłe (w szczególności na jakieś schorzenia układu oddechowego lub krążenia)?

Istotne również byłoby uściślenie informacji o samej dolegliwości. Kiedy ból się pojawia – stale, czy też w określonych sytuacjach? Czy istnieją jakieś sytuacje/czynniki, które doprowadzają do zmniejszenia intensywności dolegliwości? Jaki dokładnie jest ból – kłujący, tępy, ściśle zlokalizowany czy raczej rozlany? Czy bólowi w klatce piersiowej towarzyszą jakieś inne dolegliwości?

Powyżej wymieniono dość długą listę pytań, na które odpowiedzenie z pewnością wpłynęłoby na ustalenie przyczyny Pana dolegliwości. Tak naprawdę Pana problem może bowiem mieć wiele rozmaitych przyczyn, wśród których można wymienić schorzenia układu sercowo-naczyniowego, choroby układu oddechowego, zaburzenia neurologiczne (np. nerwobóle) oraz problemy natury psychologicznej (w postaci zaburzeń nerwicowych).

Zebranie z Panem dokładnego wywiadu, a także przeprowadzenie badania fizykalnego umożliwiłyby zawężenie listy potencjalnych przyczyn Pana bólu w klatce piersiowej, przez co można by dobrać najodpowiedniejsze dla Pana badania – przy podejrzeniu schorzeń układu oddechowego mogłoby Panu zostać zlecone np. RTG klatki piersiowej, a przy podejrzeniu chorób układu krążenia jakieś badania oceniające funkcjonowanie tego układu.