Ból zęba dwa lata po leczeniu kanałowym

Witam, dzis rano zaczął mnie pobolewać ząb przy nadgryzaniu. Ząb był leczony kanałowo jakieś 2 lata temu. Ząb sam z siebie nie boli tylko przy nacisku, i to też nie jest typowy ból zęba, tylko jakby dziąsła. Czy pod zębem zaczyna sie tworzyć ropień? jesli tak to mam wziąść jakiś antybiotyk, ewentualnie przeciwzapalne leki? pozdrawiam

Dzien dobry, nie ma gwarancji, że ząb leczony kanałowo będzie na całe życie , badania wykazały, że często główny kanał ma szereg zozwidlen które nie da sie wypełnić i to może powodować późniejsze stany zapalne. Należy niezwłocznie udać sie do swojego dentysty, być może powtórne leczenie zlikwiduje stan zapalny i będzie się Pan cieszył swoim zębem. W żadnym wypadku nie wolno samowolnie brać antybiotyku, on jest tylko pomocny w terapii , a przyczynę koniecznie trzeba usunąć. Pozdrawiam :)