Ból zęba leczonego kanałowo i źle przeprowadzone leczenie

Witam, przez ostatni czas odczuwam ból w okolicy zęba, który był już leczony kanałowo (jest tam ćwiek), byłam jakiś czas temu u stomatologa z innym zębem i powiedział, ze leczenie kanałowe zostało źle przeprowadzone, jeśli to okaże się prawdą, to czy ten ząb znów będzie musiał być zatruwany?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli pomimo leczenia kanałowego nadal odczuwa Pani ból tego zęba, oznacza to że jest on nadal częściowo żywy - kanał/y nie został/y prawidłowo udrożniony/e lub istnieje dodatkowy kanał który nie został opracowany endodontycznie i wypełniony.
W takiej sytuacji leczenie kanałowe będzie musiało zostać przeprowadzone ponownie, co może się wiązać z ponownym założeniem trucizny, jeśli zaistnieje taka konieczność.
Ostateczna decyzja co do metod leczenia pozostaje w rękach lekarza stomatologa po przeprowadzeniu badania jamy ustnej i oceny dającego dolegliwości zęba.

Jeśli nerw został całkowicie usunięty to nie trzeba będzie go zatruwać .
Jeśli w zębie został fragment żywej miazgi można ją usunąć w miejscowym znieczuleniu.

Witam,
Jeśli rzeczywiście leczenie kanałowe zostało poprzednio przeprowadzone nieprawidłowo, to należy przeprowadzić je jeszcze raz w znieczuleniu miejscowym - wtedy zatruwanie zęba nie jest konieczne do leczenia kanałowego.
Pozdrawiam,
lek. stom. Jarosław Nowak

Nie,nie będzie powtórnie dewitalizowany(czyli zatruwany).Ząb wymaga powtórnego leczenia endodontyczego(kanałowego),czyli oczyszczenia,opracowania, udrożnienia kanałów ,i powtórnego wypełnienia(kanałów).
Dewitalizujemy(zatruwamy)miazgę zęba,a z opisanej sytuacji wynika, iż nie będzie to konieczne.

"Zatruwanie" przeprowadza się w przypadku obecności żywej miazgi. Jeżeli wcześniej ząb już był leczony kanałowo, to żywej miazgi już w nim nie ma, a w związku z tym nie musi być "zatruwany". Poprzednie leczenie nie wyklucza jednak możliwości istnienia dodatkowego kanalika, w którym mogła pozostać część żywej miazgi. Obecnie odchodzi się od "zatruwania" miazgi w zębach. Najlepiej jest przeprowadzić leczenie kanałowe w znieczuleniu miejscowym.

Nowoczesne leczenie kanałowe odbywa się bez zatruwania zębów na jednej wizycie. Nieprawidłowe leczenie prawdopodobnie w tym przypadku polega nie niedopełnieniu kanałów korzeniowych lub nie odnalezieniu kanałów. Podczas ponownego leczenia w znieczuleniu miejscowym pod mikroskopem zostaną odnalezione wszystkie kanały a następnie odkażone i wypełnione. Następnie na wkładach z włókna szklanego zostanie odbudowana korona zęba. Po prawidłowym leczeniu dolegliwości bólowe na pewno się uspokoją.

Nie będzie zatruwany bo jest już martwy , ale będzie wymagał ponownego leczenia kanałowego.
"Zatruwanie" to nie jest proces leczenia , jest to tylko etap przygotowawczy do leczenia kanałowego , zresztą bardzo przestarzała metoda wiążąca się z dużą ilością powikań