Ból zęba po jego dotknięciu

Prawie dwa tygodnie temu miałem leczony ząb (dolna 7) był on pokryty amalgamatem, a dodatkowo miał ubytek podobno dość głęboki. Na chwilę obecną ząb mnie nie boli samoistnie, ale reaguje na zimno i gdy nacisnę palcem jego boczną ściankę czuję coś jakby bolesny ucisk ale wtedy gdy puszczam palec. Ponadto podobne uczucie występuje gdy dotknę tam cukierkiem typu landrynka. Co to może być?

Dzień dobry, po założeniu wypełnienia na bardzo głęboki ubytek, ząb może reagować nawet kilka dni na zimno bądź na zmianę temperatur. Również nacisk może wywoływać ból. Taki głęboki ubytek w substancji zęba jest to rana, która musi mieć czas na to by się zagoić.

Witam serdecznie,
Czasami przy bardzo głębokich ubytkach ząb może być przez jakiś czas wrażliwy. Należy jednak udać się do stomatologa, który wykonywał wypełnienie i podzielić się z nim naszymi spostrzeżeniami. Czasami jest konieczność dostosowania wypełnienia, szczególnie jeśli wypełnienie sięgało do granicy z dziąsłem.

Jeżeli ząb nie był leczony kanałowo, a jedynie został opracowany ubytek i założone wypełnienie i to dość głęboko to znaczy, że miazga nadal jest żywa, a wypełnienie może ją podrażniać, stąd wrażenia bólowe. Można odczekać jeszcze kilka dni, aż podrażnienie po leczeniu ustąpi. Jeżeli nadal będzie Pan odczuwał dyskomfort to warto zgłosić się do dentysty celem sprawdzenia czy ząb nie obumarł i czy nie trzeba wykonać leczenia kanałowego. Zachowanie żywej miazgi jest ważne, ponieważ odżywia zębinę, dzięki czemu ząb jest bardziej wytrzymały niż ząb martwy.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl