Ból zęba po leczeniu i prześwietlenie zębów

witam, od czasu borowania dolnej szóstki czuje ból w tym zębie, po prześwietleniu panoramicznym wyszła ciemna plama dokładnie pod tym zębem w kosci, ząb wg stomatologa po zaplombowaniu nie powinien stanowić problemu, poza długa nitką nerwu, który może być drażniony. Co może oznaczać ta ciemna plama na prześwietleniu?

Oczywiście musi to być zweryfikowane przez lekarza bo równie dobrze może to być artefakt bądź strutura anatomiczna , jeżeli zostanie potwierdzona zmiana o charakterze zapalnym , należ ząb przeleczyć kanałowo

Witam. Być może ząb jest martwy, ze zmianami przywierzchołkowymi i założenie wypełnienia tylko pogorszyło sprawę. Nie widziałam zdjęcia i dlatego piszę " być może". Proszę pokazać rtg. innemu dentyście, który postawi diagnozę i zadecyduje co dalej. Pozdrawiam Krystyna Pikała

W przypadku głębokich wypełnień może być przejściowa nadwrażliwość (ból) po leczeniu. Jeżeli występuje stale świadczy to o stanie zapalnym nerwu. Prawdopodobnie próchnica była za głęboka i bakterie wniknęły już do miazgi lub została ona uszkodzona podczas leczenia. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest jednoetapowe leczenia endodontyczne przy użyciu mikroskopu. Niepokojąca jest zmiana w kości która widoczna jest na zdjęciu. ego typu zmiany nie go ją się samoczynnie, jest to stan zapalny któremu może pomóc tylko leczenie kanałowe. Oczywiście zdarzają się na zdjęciu artefakty lub struktury anatomiczne wyglądające podobnie (nie mam informacji który ząb).
Proszę udać się do innego stomatologa i wykonać nowe zdjęcie RTG, tym razem nie panoramiczne ale przylegające tego zęba, najlepiej cyfrowe.