Ból zęba po zejściu znieczulenia

Witam. Dziś miałam pierwszy etap leczenia kanałowego dolnej 5. Czy możliwym jest żeby ząb bolał po zejściu znieczulenia? Otóż zrobił mi się guzek tylko niejestem w stanie określić czy na dziąśle czy gdzieś przy kości,ponieważ odczuwam go tylko od zewnętrznej strony i jest bolacy przy dotyku,czy to może być przez znieczulenie? Bardzo prosze o pilkna odpoowiedz,ponieważ odchodze od zmysłów. Xyz

Dzień dobry Pani, na początku musi sobie Pani sama odpowiedzieć na pytanie, czy leczenie kanałowo było konieczne bo ząb był bardzo zniszczony, lub bolał bo miał stan zapalny i trzeba go było leczyć kanałowo. Jeżeli miał stan zapalny. W drugim przypadku nie da się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki od razu usunąć stanu zapalonego, tkanka chora musi się wygoić, a na to potrzeba czasu.
Ponadto każdy proces leczenia może dawać dodatkowe objawy uboczne. Proszę zaufać lekarzowi, na pewno będzie Pani miała dobrze wyleczony ząb. Pozdrawiam :)

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, nie znając stanu wyjściowego zęba przed leczeniem, oraz przebiegu leczenia (co właściwie zostało zrobione, jakie preparaty zastosowano, ewent. problemy w trakcie itd.- to wie tylko lekarz prowadzący). "Guzek" na dziąśle, to w najgorszej wersji tworzący się ropień. To powikłanie występuje czasem po pierwszym wejściu w przewlekle zakażony kanał, zwłaszcza ze zmianami okołowierzchołkowymi w kości, na skutek zaostrzenia przewlekłego procesu zapalnego. Jeśli ból jest coraz silniejszy, a wygórowanie na dziąśle się powiększa, musi Pani jak najszybciej skontaktować się z dentystą, który leczy ząb- on otworzy kanał, przepłucze go, zapewne przepisze antybiotyk.
Zważywszy, że dziś piątek, może być coraz gorzej (choć może też być coraz lepiej), a uzyskanie rzetelnej pomocy w weekend bywa problematyczne, sugeruję szybka wizytę u swojego lekarza. On będzie wiedział, czy może Pani czekać z interwencją, czy jest to sprawa do natychmiastowego dzialania.

Powyższe moje uwagi dotyczą Pani określenia "boli ząb"; dalej Pani pisze, że "boli guzek"- jest to nieprecyzyjne. Załozylam, że ból jest bardzo silny, skoro "odchodzi Pani od zmysłów". Pozdr.

Ząb powinien być leczony na jednej wizycie pod mikroskopem. W przypadku leczenia na wielu wizytach dolegliwości bardzo często się pojawiają. Proszę jak najszybciej udać się na dalsze leczenie. Po prawidłowym wypełnieniu kanałów dolegliwości szybko ustąpią.