Ból żołądka, brak miesiączki i nietrzymanie moczu

Witam, mam 53 lata, jestem kobietą i CZĘSTO mam bóle żołądka albo trzustki, albo wątroby. Leków nie biorę, badania były okej (podstawowe). Stale jestem pełna - czy zjem mało, czy więcej. Uważam, co jem, mam 156 wzrostu i ważę 53 kg, nie objadam się, nie jem tłustych potraw, więcej warzyw i owoców, piję dużo wody niegazowanej i wciąż to samo. Nie mam okresu i mam problem z utrzymaniem moczu. Czy to może być przyczyną? Badania ginekologiczne też w porządku. A więc, co robić? Dziękuję za szybką odpowiedź. Z poważaniem, Gabrysia.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Brak miesiączki jest zapewne związany z wejściem w okres przekwitania. Jest to czas, w którym pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości, które w nasilonej postaci nazywa się zespołem klimakterycznym. Bóle brzucha i wzdęcia nie są charakterystyczne dla tego zespołu.

W związku z tym, że występują one często, uważam, że powinna Pani zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego/internisty i zasugerowała mu skierowanie na badanie gastroduodenoskopowe. Jest to badanie polegające na wprowadzeniu przez jamę ustną do żołądka przewodu z kamerą i kanałem operacyjnym. Pozwala ono określić stan błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, ewentualne pobranie wycinków i wykonanie badania w kierunku bakterii powodującej wrzody żołądka (Helicobacter pylorii). Jest to badanie nieodzowne w Pani przypadku. Najczęstszą przyczyną tego typu bólu w okolicy podżebrza jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy i dlatego w pierwszej kolejności musi być ona wykluczona.

Nietrzymanie moczu też jest schorzeniem pojawiającym się w wieku okołomenopauzalnym. Problemu tego nie można również bagatelizować i już od początku powinno się go diagnozować i leczyć. Proszę zgłosić się do swojego lekarza ginekologa lub do poradni zaburzeń mikcji w celu powtórnego zbadania w kierunku nietrzymania moczu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.