Ból żołądka w ciąży

Witam. Obecnie jestem w 9 tygodniu ciąży i od przeszło tygodnia męczą mnie bóle żołądka nasilające się wieczorem. Rano zaczynają się poranne mdłości, a wieczorem przechodzą w ból ze skurczami, żołądek jest twardy i boli przy dotyku, dodatkowo występują też dreszcze. Oprócz tego występuje bardzo częste odbijanie się, po każdym posiłku lub napoju, czasem niepełne i występuje uczucie, jakby niepełnego odbicia, co też powoduje dyskomfort. Pomaga mi praktycznie tylko leżenie na plecach, każdy ruch nasila ból. Skąd takie bóle żołądka w ciąży? Oczywiście zmieniłam swoją dietę, nie jem smażonego oraz tłustych potraw, unikam też produktów ciężkostrawnych i wzdymających. Zauważyłam, że wieczorny ból jest taki sam w przypadku, jak zjem jakiś posiłek lub go nie zjem, porcje też nie mają wpływu. Popijałam też mięte i rumianek, jednak nie odczuwam poprawy. Zastanawiam się więc, czy tego typu bóle żołądka są bezpośrednio związane z obecnością ciąży, czy może być to odrębna sprawa (choć nigdy nie miewałam problemów żołądkowych). Czy powinnam się udać do swojego ginekologa czy lekarza pierwszego kontaktu? Jakie ewentualnie badania mogłyby być mi zlecone? Czy u ciężarnych podejmuje się leczenie farmakologiczne na tego typu dolegliwości? Czy ktoś może miał podobny ból żołądka w ciąży? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na ból brzucha w czasie ciąży trzeba się przygotować, ale zazwyczaj są to bóle niegroźne, ponieważ są fizjologicznym objawem powiększającej się macicy (zwłaszcza w pierwszej połowie ciąży), mogą być zarówno mniej, jak i bardziej uciążliwe. Dobrze więc się po prostu do nich przyzwyczaić i traktować je jako stan normalny. Ciężarna może podawać uczucie pełności w jamie brzusznej, tzw. ciągnięcia, szczególnie w okolicy pachwin, co związane jest z rozciąganiem i napinaniem więzadeł macicy utrzymujących ją w jamie brzusznej.

W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się niegroźne bóle związane z ruchami płodu, odczuwane jako „uczucie bąbelkowania” czy „bolesne kopnięcia”.

Kobieta ciężarna jest narażona również na bóle brzucha nie związane z ciążą (np. niestrawność, zapalenie wyrostka robaczkowego) oraz na bóle sygnalizujące niebezpieczeństwo utraty ciąży, kiedy to jest potrzebna jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Zawsze takim stanem jest towarzyszące bólom brzucha plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Może być objawem rozpoczynającego się poronienia lub porodu przedwczesnego. Bóle stają się wtedy silniejsze, niejednokrotnie regularnie występujące co kilka, kilkanaście minut.

Następną sytuacją wymagającą konsultacji ginekologicznej są regularne, bolesne skurcze macicy i twardnienia brzucha – są to objawy rozpoczynającego się porodu zarówno o czasie, jak i przedwczesnego.

Tak jak wspomniałam, nie wszystkie bóle brzucha muszą być związane z ciążą, dlatego w razie wykluczenia takiej przyczyny należy poszukać zaburzeń na innym tle, np. zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego czy kamicy nerkowej.

W Pani przypadku należy myśleć o chorobie refluksowej przełyku lub też nasileniu objawów choroby wrzodowej, która występowała przed ciążą. Niestety, ciąża jest przeciwskazaniem do wykonania badań mogących to podkreślić. Proponuję więc wizytę u lekarza rodzinnego lub ginekologa w celu przedstawienia problemu. Leki, które może Pani bezpiecznie stosować w tej sytuacji, to leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego, tj. Reniee czy Ranigast, jednak przed ich przyjęciem należy skonsultować to z lekarzem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.