Bolące piersi u nastolatki - czy to rak?

Witam. Mam 16 lat i od kilku dni zauważyłam, że w moich piersiach pojawiły się liczne guzki (zdarzało się to wcześniej, ale było ich mniej i szybko znikały, a teraz te guzki mam już 2 tygodnie i nic). Moje piersi są bardzo twarde i bolą. Za kilka dni będę miała miesiączkę. Dodam, że pierwszy raz okresu dostałam ok. 2 lata. Czy to może mieć związek z dojrzewaniem? Czy powinnam udać się do lekarza? Czy to może być rak?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Pani objawy najprawdopodobniej są związane z tak zwanym zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Bolące i twarde piersi to częsty syndrom młodych kobiet, które spodziewają się miesiączki w niedługim czasie. Guzki jak najbardziej mogą mieć związek z dojrzewaniem. Jeśli objawy nie ustąpią po zakończeniu krwawienia miesięcznego proszę udać się na wizytę do lekarza specjalisty ginekologa.