Bolący brzuch - co robić?

Witam, mam pytanie - od dłuższego czasu moja dziewczyna ma problemy z brzuchem, boli ją, niedobrze jej jest po posiłku, mówi, że po jedzeniu on jej puchnie. Była u gastrologa na badaniu i on mówi, że jest wszystko dobrze, ale bóle nadal trwają.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Posiadam za mało informacji na temat opisywanych dolegliwości bólowych, bym mogła nawet w przybliżeniu podać ich przyczynę.

W związku z występowaniem bólu brzucha po posiłku powinno zlecić się wykonanie gastroskopii, by ocenić śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz wykonać badanie w kierunku infekcji Helicobacter pylorii. W międzyczasie warto wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej.
W dalszej kolejności, w razie nie wykrycia podejrzanych stanów w górnej części przewodu pokarmowego, należałoby wykonać kolonoskopię. W razie nie wykrycia organicznych przyczyn dolegliwości rozpoznaje się chorobę czynnościową tj. czynnościowe bóle brzucha lub zespół jelita drażliwego. Aby postawić jednak te rozpoznania należy wykluczyć inne choroby.
Dziwi mnie to, że gastrolog nie wykonał żadnych badań.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.