Bolący guzek piersi

Witam. Mam 25 lat - trzy lata temu wyczułam w lewej piersi guzka nic z tym nie robiłam nie chodziłam do żadnego lekarza. Ostatnio wyczułam jak by guzek się powiększył, i najgorsze jest to, że boli mnie cała pierś nie mogę się dotknąć, nie mogę nawet położyć się na brzuchu, pierś jest cała nabrzmiała. Czy to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
W Pani wieku najczęstszym guzem piersi jest gruczolakowłókniak (firoadenoma, FA). Jest to zmiana o charakterze łagodnym. Jeśli nie jest wyczuwalna w badaniu palpacyjnym nie jest wskazaniem do usunięcia. Jeśli natomiast jest badalny lub daje objawy, jak w Pani przypadku, należy się zastanowić nad jego chirurgicznym usunięciem. Oczywiście bez zbadania, wykonania badania ultrasonograficznego piersi, wykonania następnie biopsji cienkoigłowej zmiany nie da się postawić rozpoznania. W związku z tym, że zmiana się powiększyła, daje objawy, możliwe jest, że jest to torbiel. Jednak nie należy tylko gdybać. Objawy te i subiektywne odczuwanie powiększania się zmiany obliguje Panią do jak najszybszej wizyty u lekarza internisty, ginekologa lub onkologa w celu jej diagnozowania i leczenia.
Polecam nasz serwis abcrakpiersi.pl, na łamach, którego znajdzie Pani artykuły o zmianach łagodnych piersi i ich leczeniu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.