Bolący guzek w piersi a planowanie ciąży
Witam serdecznie, mam 26 lat i wyczuwam mały guzek w lewej piersi, który przed miesiączką rośnie i sprawia ból, po miesiączce maleje i przestaje boleć. W dodatku jest ruchomy. Byłam w tej sprawie u ginekologa, w badaniu palpacyjnym również wyczuł guzek, jednak badanie USG nic nie wykryło. Zapewnił, że nie ma powodu do obaw. Zaczyamy starać się z mężem o dziecko i boję się, że w przyszłości ten guzek będzie przyczyną raka. Czy są badania które mogę jeszcze wykonać aby tego uniknąć lub go usunąć?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Nie każda zmiana w piersi musi oznaczać nowotwór albo podłoże do jego rozwoju. Bardzo duża grupa guzków to tzw zmiany włókniste, które prawdę mówiąc są nowotworami jednak skrajnie łagodnymi. Wynikają one najczęściej z wahań hormonalnych i przebudowy miąższy sutka. Starania o ciążę, jak i sama ciąża z pewnością nie wpłynie na tą kwestię negatywnie. Można wykonać biopsję opisywanej zmiany. W każdej chwili może się Pani zdecydować na zabieg usunięcia guzka.