Bóle brzucha a spożywanie owoców

Prosze o omowienie zagadnienia zwiazanego z łączeniem pokarmów a bol brzucha i biegunka. 1)Czy twierdzenia zeby nie laczyc: mleka, miesa, owocow, etc przez Nasze mamy, babcie to tylko kulturowe zabobony? 2) Jesli to prawda to jaki jest mechanizm dzialania tych pokarmow na w/w dolegliwosci chorobowe? 3) Czy sytuacja ze na jednych oddzialowuje taka sytuacja bolem brzucha - a u drugich nie, to tylko efekt zbyt duzej wrazliwosci danej osoby na sugestie?

Witam,
Przyczyn bólów brzucha/ biegunek może być znacznie więcej. Warto tutaj wspomnieć, że oprócz nietolerancji pokarmowych możemy mieć do czynienia z tzw. nieszczelnością jelita (zaburzenie mikrobioty jelitowej, komórek nabłonka jelitowego i naczyniowego oraz naczyń układu limfatycznego) najczęściej powodowana tzw. dietą zachodnią --> dieta bogata w tłuszcze nasycone, kwasy tłuszczowe trans, białko, cukry, znikome ilości błonnika, niektóre leki, stres. Bardzo częstą przyczyną bólów brzucha, zaparć, biegunek może być zespół jelita drażliwego (IBS), którego etiologia nie jest do końca poznana. Bardzo dobre rezultaty w tej chorobie przynosi dieta FODMAP - dieta o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli (fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols). Węglowodany łatwo fermentujące, słabo wchłaniane i o wysokim ciśnieniu osmotycznym, do których zalicza się fruktozę, laktozę, fruktany oraz alkohole polihydroksylowe bardzo często powodują nieprzyjemne gazy, wzdęcia i bóle brzucha.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Bóle brzucha i biegunki, mogą mieć wiele przyczyn. Faktem, jest że dieta jest główną przyczyną występowania nieprzyjemnych dolegliwości i najczęściej wynika z alergii i nietolerancji pokarmowych. Nie ma dowód naukowych na to, że niełączenie wybranych produktów, korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego.
Jeżeli, takie dolegliwości występują często i utrzymują się od dłuższego czasu, zachęcam do skonsultowania się z lekarzem lub dietetykiem, który przeanalizuje dotychczasowy sposób żywienia i na tej podstawie stwierdzi czy jest konieczność wykluczenia pewnych pokarmów, które odpowiadają za pojawienie się przykrych objawów.
Należy podkreślić, że nasz jelitowy układ nerwowy pozostaje w ścisłym związku z mózgiem i spełnia w ciele rolę drugiego centrum dowodzenia- reaguje na stres, sprawdza stan bariery ochronnej organizmu przed mikrobami. Oba układy nerwowe pozostają w ciągłej komunikacji i nieustannie przesyłają sobie sygnały za pomocą nerwu błędnego. Komunikacja ta odbywa się głównie w jednostronny sposób, gdyż ze wszystkich impulsów nerwowych przebiegających nerwem błędnym 90 proc. biegnie od jelit do mózgu, a tylko 10 proc. odbywa drogę odwrotną.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Dieta eliminacyjna-kiedy ma sens? http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-eliminacyjna-kiedy-ma-sens.html?c=9