Bóle brzucha i rozwolnienie spowodowane stresem

Mam pewien problem związany ze stresem na studiach każde wyjście na uczelnie powoduje u mnie ból brucha i rozwolnienie które ustaje po zażyciu 2 tabelek stoperanu i wypróźnieniu sie niestety uczelnia i całe dnie spędzone na niej powodują pewien dyskomfort jak to powstrzymać jak tabletki mogę zażywać ? tabletki uspokajaące nic nie dają bardzo proszę o pomoc :(

Dzień dobry! Warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić dalsze badania. Być może stres potęguje biegunki, ale wywołuje je inny stan chorobowy - np. zespół jelita drażliwego czy inny gastrologiczny. W takim wypadku pomóc mogłaby zmiana diety lub inna, dostosowana do Pani potrzeb, farmakoterapia. Jeśli jednak to, w jaki sposób przeżywa Pani sytuacje stresujące, tak istotnie wpływa na Pani nastrój, kondycję i codzienne funkcjonowanie, być może warto rozważyć psychoterapię. W trakcie terapii można pracować np. nad sposobami radzenia sobie ze stresem, zdrowego regulowania napięcia, wprowadzać ćwiczenia relaksacyjne itp. Pozdrawiam!

Może warto przyjrzeć się objawom od strony psychologicznej? Pozwoliłoby to Pani dowiedzieć się, skąd bierze się stress, jakie doświadczenia na to wpłynęły, czego naprawdę się Pani obawia.W pracy z psychologiem mogłaby Pani pracować nad radzeniem sobie ze stresem, poprzez wzmocnienie poczucia wartości, pewności siebie, bezpieczeństwa, wiary w swoje możliwości i kompetencje, a także świadomego kierowania swoim życiem (i np nie brania na siebie czegoś, co przerasta możliwości).
Tabletki czy środki są dobrą doraźną metodą w przypadku okazjonalnych dolegliwości. Gdy jednak problem trwa, warto działać u źródeł, zamiast wpływać tylko na objawy i skazywać się na ciągłe z nimi walczenie.

Najskuteczniejszym sposobem na długotrwały stres jest wyeliminowanie jego przyczyny.
Można też zmienić nastawienie i spowodować, zaakceptować przyczynę stresu.
Ja znam 3 sposoby
1) farmakologia (antydepresanty i alkohol)
Odradzam. Stres mija na chwilę a jego przyczyny się kumulują.
2)psychoterapia
Warto rozważyć .
3) EEG BioFeedback
Polecam bo się tym zajmuję :)
Uczę jak fizycznie zmienić percepcję i nastawienie do przyczyny stresu. Jest to ,,joga zachodu" i według mnie bardzo szybko pomaga usunąć somatyczne objawy stresu (np. biegunkę). Jest parę skutków ubocznych :)
Polepszenia koncentracji, zwiększenie inteligencji, dodatkowo można poprawić pamięć.

Witam Panią serdecznie. Można by było na początek skonsultować się z lekarzem gastrologiem w celu określenia przyczyn Pani dolegliwości. Musi Pani natomiast wiedzieć, że prowdopodobnie otrzyma Pani tam diagnozę w kierunki jalita drażliwego. Chodzi miniej więcej o to, że Pani przeżywając różne emocje, lęki, obawy wyraża je poprzez ciało, w Pani przypadku akurat jest to brzuch i jelita. Pani zażywając stoperan łagodzi trochę objaw, ale należałoby sięgnąć do przyczyn. Metodą leczenia takich zaburzeń jest psychoterapia. Efekty nie są natychmiastowe, ale za to trwałe. Tam nie tylko nauczy sią Pani rozpoznawać swoje emocje, obawy, lęki, pragnienia, ale również będzie Pani miała okazję doświadczyć ich zamiast obciążać nimi ciało. Proszę poszukać dobrego psychoterapeuty. Małgorzata Danielewicz.