Bóle brzucha i silne wzdęcia

U mamy(l.74l.) od miesiąca bóle brzucha, silne wzdęcia.Mama schudła 6 kg. Po wielu wizytach u lekarzy wykonano chelecystektomię laparoskopowa( kamień usunięto) bóle w dalszym ciągu , kolejny pobyt w szpitalu kolonoskopia(tydzień temu) diagnoza szczelina odbytu-wykonano dywulsję, polipy-usunięto, w esicy klika uchyłków innych zmian nie stwierdzono, usg narządy j.b bez zmian,bad.laborat.w normie .w dalszym ciagu bóle, b.duże wzdęcia mama cierpi nic nie chce jeść,wcześniej rozpoznano IBS co robić

Renata GrzechociĹska

Witam.
Ze względu na postawioną diagnozę IBS proponowałabym porozmawiać z lekarzem rodzinnym o włączeniu leczenia objawowego.
Pozdrawiam

Małgorzata Panek

Wzdęcia mogą wynikać z błędów dietetycznych. Należy unikać spożywania napojów gazowanych i słodyczy. Dieta powinna być lekkostrawna, urozmaicona,pełna jarzyn i owoców. Pieczywo białe zastąpić pełnoziarnistym, wprowadzić kasze i ryż pełnoziarnisty. Istotne jest również wypijanie minimum 2 litrów płynów dziennie. W razie pogorszenia się stanu mamy, proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Proszę pamiętać o wizytach kontrolnych u gastroenterologa w związku z IBS.
Pozdrawiam