Bóle brzucha i wzdęcia a stres

Mam bardzo stresującą pracę i jeszcze więcej stresu w życiu. Od jakichś 3 miesięcy męczą mnie bóle brzucha, wzdęcia itd. Najczęściej po jedzeniu, ale i w trakcie. Miałem robione usg i bez zastrzeżeń. Badania krwi bez zastrzeżeń (ggtp, crp, afb, helicobacter brak, fosfotaza zasadowa, amylaza, lipaza, alt, aspt), testy na obecność krwi utajonej negatywne. Mimo to pojawiają się czasem blade stolce (trwa to max dzień). Ból jest krótki, kilka sekund. Czy może to być związane ze stresem?

Tak, niewątpliwie. Kiedyś to się nazywało nerwicą żołądku albo jelit. Obecnie - zaburzeniami somatyzacyjnymi. Opisywany przez Pana przebieg i obraz kliniczny przemawia za takim rozpoznaniem. Odbarwione stolce- kwestia napięcia nerwicowego przewodów żółciowych). Warto, celem uzyskania diagnozy i porady, udać się do poradni psychosomatycznej.