Bóle brzucha przed oddawaniem stolca: co jest przyczyną?

Zawsze rano przed oddawaniem stolca boli mnie podbrzusze (kręci w brzuchu). Co może być przyczyną?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przewlekły stres, nieprawidłowa dieta, jedzenie w pośpiechu oraz brak wystarczającej ilości czasu na załatwienie potrzeb fizjologicznych w toalecie bardzo często powodują objawy jakie Pan opisuje. W pierwszej kolejności te właśnie czynniki brałabym pod uwagę jako przyczyny Pana dolegliwości. Proszę spróbować je zmodyfikować w miarę możliwości, zastosować dietę ze zwiększoną ilością błonnika. Jeżeli jednak objawy nie będą ustępować proszę koniecznie udać się do lekarza.
    W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę zespół jelita drażliwego, w którym to ból ustępuje po oddaniu stolca. Jest on natomiast związany najczęściej również z naprzemiennym występowaniem zaparć i biegunek. W drugiej kolejności wykluczyć trzeba przyczyny organiczne. Pozdrawiam.