Bóle brzucha u siedmiolatka - jakie są przyczyny?

Witam. Mój syn od około 2 tygodni ma bóle brzucha o lekkim czasem umiarkowanym nasileniu, ból jest rozlany na cały brzuch i odczuwany jako skurcz. Dziś doszły wymioty. Badania USG jamy brzusznej, krwi i moczu nic nie wykazały (na USG wszystkie organy w normie), kału jeszcze nie badaliśmy. We wspomnianym okresie 2 tyg. przez 2 dni nie odczuwał dolegliwości, jednak ból brzucha budzi go czasami w nocy. Nie ma biegunki, gorączki i innych niepokojących objawów. Lekarze badający brzuch nie stwierdzili nieprawidłowości. Około pół roku temu miał lamblię jednak podaliśmy jednorazowo przepisany lek i wszystko było ok. Czy lamblioza może występować bez biegunki? Jakie mogą być inne przyczyny tych dolegliwości?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji należy jeszcze wykonać badanie kału na pasożyty, żeby można było wykluczyć tą przyczynę.
Czasami nawracającym bólom brzucha u dzieci nie można przypisać żadnej organicznej przyczyny, wówczas mówi się o podłożu czynnościowym. Uważa się, że przyczyna zaburzeń czynnościowych jest złożona, dotyczy m.in. stylu życia, czynników psychicznych itd.

Opisany problem powinien być skonsultowany z gastroenterologiem dziecięcym.

Redakcja abcZdrowie.pl