Bóle dolnego odcinka kręgosłupa oraz nóg - czy to depresja?

Witam. Jestem 33-letnią kobietą. Mam dobrą pracę i wspaniałą rodzinę. Skończyłam studia magisterskie, urodziłam dwóch chłopców. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko zdrowia.

Od kilku lat borykam się z bólem nóg i dolnego kręgosłupa. Ostatnio dużo bardziej mi to doskwiera. Robiono mi liczne badania (morfologia, rtg, rezonans) wszystko jest dobrze. Od młodych lat miałam też częste biegunki. Kilka dni temu lekarz zasugerował mi pójście do psychiatry, może to depresja. Zadziwił mnie. Moim zdaniem psychicznie ze mną wszystko w porządku, ja raczej podejrzewałam jakąś nieleczoną chorobę, która zostawiła skutki uboczne (ból nóg), niestety medycyny nie skończyłam.

Proszę o poradę, czy nie powinnam wykonać jeszcze pewnych badań, czy uważać się za psychicznie chorą (szczerze mówiąc na taką się nie czuję).

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Na podstawie Pani krótkiego opisu trudno potwierdzić lub wykluczyć depresję.
Zdarza się, że niespecyficzne dolegliwości bólowe są jedynym lub dominującym objawem depresji, mówimy wówczas o tzw. depresji maskowanej. Poprawę może przynieść zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Szacuje się, że depresja może występować u ok. 40 % pacjentów cierpiacych na ból w okolicy okołokręgosłupowej.

Wieloletni proces diagnostyczny i uporczywe dolegliwości są również jednym z czynników, które mogą przyczyniać się do powstania depresji. Nie leczona depresja może wpływać niekorzystnie na przebieg i skuteczność leczenia innych chorób.

Do rozważenia jest również sposób, w jaki radzi sobie Pani z przewlekłym bólem: nadużywanie leków przeciwbólowych, nasennych i uspokajających może niekorzystnie wpływac na psychikę, powodując problemy z nastrojem przypominające zespół depresyjny.

Biorąc pod uwagę powyższe, konsultacja u psychiatry byłaby wskazana - z pewnością pozwoli na wyjaśnienie wątpliwości diagnostycznych. To, że zgłosi się Pani do psychiatry nie jest jednoznaczne z tym, że zostanie postawiona diagnoza depresji- specjalista może taką możliwość wykluczyć.

W każdym przypadku należy jednak wykluczyć możliwość innych przyczyn: np. schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, reumatologicznych oraz o charakterze neuroinfekcji (np. borelioza). W tym celu wskazana byłaby konsultacja u lekarza neurologa oraz reumatologa.

Serdecznie pozdrawiam