Bóle górnej części brzucha i śluz w kale

Witam. Jestem 23-letnią kobietą. Od jakiegoś czasu miewam bóle brzucha. Głownie są one skupione w górnej części brzucha, przy dotyku czuję ból. Miewam też kłujące bóle w podbrzuszu, które znikają po oddaniu dużej ilości niezbyt ładnie pachnących gazów. Nie mam biegunki, wypróżniam się regularnie, lecz czuję czasami, że mam wzdęty i napięty brzuch. Zauważyłam, że przy wypróżnianiu kał zawiera niewielkie ilości śluzu, do tego piecze mnie w przełyku, apetyt mam normalny. Proszę o poradę.

Jan ZajÄc

Witam. W pierwszej kolejności podejrzewałbym zespół jelita drażliwego. Terapia polega na unikaniu stresów i stosowaniu diety bogatoresztkowej. Przy nieskuteczności można zastanowić się nad leczeniem farmakologicznym. Ponadto pieczenie w przełyku może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.