Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 4 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bóle i obrzęk po usunięciu martwiczej miazgi zęba

Witam.Wczoraj miałem usuwaną martwiczą miazgę zęba. Górna lewa dwójka. Stomatolog zostawił w tym zębie otwór, by resztki wypłynęły.Co tak się stało. Biorę antybiotyk Amoksycylinę 500 trzy razy dziennie. Ból zęba trochę ustąpił ale zaczęły mnie bardzo boleć trzy zęby obok, przy dotykaniu i nadgryzaniu. Myślę, że jest to zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.Czy antybiotyk pomoże mi zwalczyć zapalenie czy jednak te trzy (zdrowe) zęby będę musiał leczyć kanałowo? Proszę o odpowiedź i Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Nie będzie potrzeby kanałowego leczenia zdrowych zębów. Musi minąć trochę czasu, ażeby antybiotyk zadziałał. Prawdopodobnie wrażenie bólu zębów sąsiednich spowodowane jest promieniowaniem bólu. pozdrawiam

0

Witam! Zapalenia tkanek okw nie goją się błyskawicznie,potrzeba trochę czasu! Ból sąsiednich zębów może towarzyszyć ostremu zapaleniu,gdyż jest to bliskie sąsiedztwo... Jest Pan pod osłoną antybiotyku,więc po 2-3 dniach wszystko się uspokoi ale lek musi Pan zażywać co najmniej 6-7 dni. Myślę,że wystarczy leczenie kanałowe dwójki,chyba że zdjęcie rtg wykaże rozległe zmiany... Z własnej praktyki wiem jednak,że nie często tak się zdarza,więc proszę się nie martwić na zapas i na razie skupić się na dwójce... Pozdrawiam.

0

Antybiotyk nie działa od razu a po paru dniach stosowania. Stąd może Pan odczuwać jeszcze dolegliwości bólowe. Aby dowiedzieć się co się dzieje z zębami sąsiednimi należałoby wykonać zdjęcie rtg. Czasem ból przy zapaleniu taknek okołowierzchołkowych jest rozlany i promieniuje na obszary otaczające. Nie zaleca się obecnie leczenia otwartego- kanał zęba powinien być dokładnie oczyszcony z resztek martwiczych taknek bez zostawiania otworu z opatrunku. Taki otwór powoduje dalszcze nadkażanie kanału.

0

Nowoczesne leczenie kanałowe powinno zakończyć się na jednej wizycie. Ząb otwarty jest siedliskiem bakterii i leczenie w taki sposób nie powinno mieć już miejsca. Dolegliwości stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych mogą promieniować na zęby sąsiednie.

Stomatolog i członek prestiżowych organizacji stomatologicznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy