Bóle i zawroty głowy oraz wynik RM

1. Witam, ponieważ wynik RM jest dość długi zmuszona jestem rozbić go na kilka bloków. Witam, od dwóch miesięcy zmagam się ponownie z bólami szyi, głowy, ręki z niedowładem, zawrotami głowy przy pozycji leżącej i skręcie w lewo, cierpnięciem dłoni, niedowidzeniem i cierpnięciem połowy twarzy i glowy oraz trudnościami z oddychaniem. To tylko część dolegliwości. Wynik MR poniżej. Proszę o radę co powinnam z tym dalej robić. Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykazuje spłycenie lordozy szyjnej z niewielkim kyfotycznym ustawieniem. Obecne są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgowych oraz w zakresie stawów międzykręgowych zwłaszcza na poziomach C5/C6 i C6/C7. Stan po operacji dyskopatii na poziomie C5/C6 i discektomii. Na poziomie operowanym widoczne jest szerokopodstawna wypuklina krążka międzykręgowego, która modeluje worek oponowy, korzenie nerwowe oraz powoduje zwężenie otworów międzykręgowyc 3. z cechami ucisku na nerwy rdzeniowe. Na poziomie C6/C7 stwierdza się pośrodkowo-daleko-lewoboczną przepuklinę krążka międzykręgowego uciskająca na worek oponowy,lewy korzeń nerwowy oraz wraz z zmianami zwyrodnieniowymi powodującą zwężenie lewego otworu międzykręgowego z cechami ucisku na lewy nerw rdzeniowy. Na poziomie C5/C6 stwierdza się mniejszą daleko-lewoboczną przepuklinę krążka międzykręgowego powodującą zwężenie lewego otworu międzykręgowego z cechami ucisku na lewy nerw rdzeniowy. 4.Krążki międzykręgowe na poziomach C5/C6, C6/C7, C7/Th1 wykazują znacznego stopnia degeneracyjne obniżenie sygnału i wysokości. W dolnym zakresie badanie na poziomie Th6/Th7 obecne jest pośrodkowa przeklina krążka międzykręgowego , która uciska na worek oponowy i przednia powierzchnie rdzenia kręgowego. Na poziomie C5/C6 w zakresie trzonów kręgowych widoczne są strefy obniżonego sygnału w obrazach T1 i T2 zależnych, które wskazują na przebudowę ostosklerotyczną zmiany Modic III. Dziękuję

Witam serdecznie,

Wynik badania MRI sugeruję chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatii oraz zmiany zwyrodnieniowe. Wynik ten tłumaczyć może Pani dolegliwości bólowe. Postawienie rozpoznania należy do lekarza neurologa lub neurochirurga, ponieważ na podstawie samego wyniku badania nie można postawić diagnozy. Lekarz na podstawie badania fizykalnego, objawów oraz wyników badań dodatkowych (m.in. MRI), może postawić diagnozę.
Dlatego wskazana jest u Pani konsultacja z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne