Bóle jajników i krwawienie podczas jajeczkowania

Mam 35 lat, nie rodziłam, nie stosuję antykoncepcji. Od bardzo dawna mam lekkie i krókotrwałe plamienia podczas jajeczkowania, co nie jest dla mnie powodem do zmartwień. Wiem, że nie jest to coś groźnego i występuje u wielu kobiet. Niepokoi mnie fakt, iż od około roku plamienia te często przeradzają się w krwawienia i trwają nawet po kilka dni, towarzyszy temu bardzo mocny ból jajników. Byłam z tym problemem u ginekologa, badania USG nic złego nie wykazało, cytologia również jest OK - oczywiście takie informacje przekazała mi Pani doktor. Co może być powodem takiej sytuacji i czy jest to przeciwskazaniem do zajścia w ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienia/plamienia okołoowulacyjne mogą trwać kilka godzin, jednak niekiedy utrzymuja sie przez 1-2 dni. Jak Pani wie, nie stanowią one groźnego zaburzenia. Krwawienia okołoowulacyjne można rozpoznać wtedy, gdy spełnione zostaną warunki:
- badanie ginekologiczne (cytologia, badanie palpacyjne, kolposkopowe...) nie wykazało nieprawidłowości,
- dokonano monitoringu cyklu (codzienny pomiar temperatury ciała), który wykazał, że krwawienie rzeczywiście występuje podczas owulacji,
- kiedy krwawienia ustępują po leczeniu estrogenami.

Jeśli wyżej wymienione warunki zostały spełnione, to można rozpoznać krwawienia okołoowulacyjne, które nie są groźne. W innym przypadku należy szukać przyczyny - krwawienia nie są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, ale raczej inną choroba układu rodnego. Należy wykonać diagnostyczne łyżeczkowanie jamy macicy lub USG

Jest Pani pod opieką lekarza, który wykonał u Pani badania, np. USG, cytologię. Jeśli nie ma Pani do niego zaufania, może warto wybrać innego. Jednak wydaje mi się, że nie ma Pani powodów do obaw.

Pozdrawiam!