Bóle kręgosłupa i lewej ręki - co to oznacza?

Witam! Mam 57 lat i od 2 m-cy jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu bólu lewej ręki oraz między łopatkami. Początkowo ból był bardzo silny, teraz jest odrobinę lepiej, jednak nadal posługiwanie się tą ręką sprawia mi trudności i bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. Lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi leki p/bólowe i p/zapalne - tu jednak, jak sądzę, miał niewielkie pole manewru, ponieważ jestem uczulona na D*** i NLPZ. Skierował mnie też na prześwietlenia RTG (opisy zdjęć zamieszczam poniżej) oraz zabiegi rehabilitacyjne - laser, solux, masaż (już zakończone). 1) RTG kręgosłupa szyjnego - zniesienie lordozy szyjnej. Zmiany zwyrodnieniowe stawów unkowertebralnych C2-C6, pozostałe przestrzenie m-kręgowe w normie. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe na bocznych krawędziach trzonów kręgowych. 2) RTG kręgosłupa L-S - niewielka lewoboczna skolioza bez rotacji kręgów w długiej osi. Zachowane przestrzenie m-kręgowe. Zaostrzenie bocznych trzonów kręgowych. Około 2 lat temu miałam także robione prześwietlenie kręgosłupa szyjnego i opis tamtego zdjęcia mówił o zrośniętych 2 kręgach, lecz niestety nie pamiętam których. Od dłuższego czasu budzę się każdego ranka z silnym bólem głowy, który czasem mija, jednak często muszę sobie pomagać lekami p/bólowymi. Zdarzają mi się też chwilowe (niemal niezauważalne) utraty równowagi - zataczanie się. Dłuższe chodzenie lub stanie to silny ból między łopatkami, aż do takiego stanu, że głębszy oddech jest niemożliwy i powoduje jeszcze silniejszy ból. Przy pochylaniu głowy do przodu pojawia się nieprzyjemne uczucie rozciągania, mam takie wrażenie, jakby mój kręgosłup był zbyt krótki (nie umiem tego opisać inaczej). Pracuję niestety w wymuszonej pozycji ciała (biurko, komputer), staram się jednak co jakiś czas robić krótkie przerwy, które nie przynoszą jednak wielkiej ulgi. Oczekuję na wizytę u ortopedy, lecz jej termin jest dopiero za 1,5 m-ca, a jestem zmartwiona tym, że ból nie mija mimo zabiegów i leków p/bólowych, od których już buntuje się mój żołądek. Proszę więc - jeśli to możliwe - o ocenę tego, co opisałam, i wyników RTG. Jak powinnam postępować, by choć trochę ulżyć sobie w bólu w czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty? Pozdrawiam serdecznie i czekam niecierpliwie na odpowiedź, A.D. - ludka

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przytoczony opis zdjęcia RTG kręgosłupa szyjnego jest typowy dla osoby wykonującej pracę biurową. Masywne zmiany zwyrodnieniowe są typowe dla osób pracujących w wymuszonej pozycji ciała.

Jak zapewne zdaje sobie sprawę konsultacja internetowa nie jest wystarczająca do postawienia ostatecznego rozpoznania. Opis badań obrazowych sygnalizuje jedynie występowanie patologii. O nasileniu zmian można mówić jedynie po obejrzeniu zdjęć. Lekarz dopiero po obejrzeniu kliszy (względnie płyty) będzie miał możliwość oceny ucisku na kanał kręgowy i powiązania Pani dolegliwości ze zmianami anatomicznymi.

Na podstawie Pani opisu najbardziej prawdopodobną przyczyną dolegliwości jest właśnie spowodowany chorobą zwyrodnieniową ucisk na kanał kręgowy i zawarte w nim struktury.

Niewątpliwie podstawą leczenia choroby zwyrodnieniowej są leki przeciwbólowe, zwykle z grupy NLPZ. Ze względu na uczulenie może Pani poprosić lekarza rodzinnego o wypisanie leków mocniejszych, o innej budowie chemicznej, które nie wywołają uczulenia, a uśmierzą Pani ból. Następnie musi Pani poczekać na konsultację ortopedyczną, po której lekarz ustali dalsze postępowanie diagnostyczo-lecznicze.

Pozdrawiam