Bóle kręgosłupa i opis badania RTG

Witam miałem ostatnio bóle kręgosłupa zdecydowałem sie zrobic rtg w opisie lekarz napisał "Nieznaczna prawoboczna skolioza z rotacją osi długiej w lędzwiowym odcinku kręgosłupa. Zwężenie krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1 ze sklerotyzacja podchrzęstnej powierzchni ograniczających go trzonów kręgowych". Co to oznacza i czy jest to cos groznego? zaznacze ze mieszkam za granicą i nie mam wielkiej mozliwości konsultacji z lekarzem specjalista

Aleksander Ropielewski

Opis zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych odcinka ledźwiowego, najpewniej wynikajacych z towarzyszącej skoliozy. Mogą one powodować dolegliwości bólowe kręgosłupa a w łagodzeniu dolegliwości stosuje się fizjo- lub fizykoterapię.

Badanie obrazowe jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
Niezbędna jest znajomość charakteru objawów, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.