Kobieta , 26 lat Mam 25 lat i jestem osoba otyłą, mam 170 cm wzrostu i ważę 110 kg. Często doskwierają mi bóle kręgosłupa oraz nóg, zwłaszcza gdy wracam pod górę zmęczona z pracy 4 km lub zaraz po wstaniu z łóżka, po wstaniu po jakimś czasie bóle ustępują i mogę poruszać się swobodnie, nic mnie nie boli. Nie wiem czym to jest spowodowane czy otyłością, czy wysiłkiem w pracy czy może brakiem wapnia, magnezu?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Przesłane przez Panią dane wskazują, że Pani BMI (wskaźnik masy ciała do wzrostu) to wartość powyżej 38 czyli otyłość drugiego stopnia. Bez wątpienia problemy bólowe kręgosłupa oraz nóg mogą wynikać z nadmiernego obciążenia. Warto zadbać o zmniejszenie masy ciała. Można również wykonać badania wykluczające przyczyny, których się Pani obawia: ocenę gęstości kości, badania oceniające poziom nie tylko magnezu, ale również potasu czy kwasu moczowego (dna moczanowa związana jest z bólami stawów).

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry,

Z pewnością Pani stawy są zbytnio obciążone co skutkuje bólami. Proszę spróbować zredukować masę ciała. Odpowiednia dieta, odpowiednie ćwiczenia, które nie będą dodatkowo obciążać stawów, wspomagające zabiegi wyszczuplające oraz pozytywne nastawienie to droga do sukcesu. Warto wykonać również morfologię i oznaczyć poziom pierwiastków w organiźmie.
Powodzenia :)

Pozdrawiam serdecznie.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Rezonans magnetyczny – Rezonans magnetyczny (MRI) jest badaniem obrazowym zmian chorobowych w ciele pacjenta. Tomografia rezonansu magnetycznego jest wykonywana głównie w diagnostyce mózgu, tj. w celu wykrycia takich schorzeń, jak wady wrodzone, guz mózgu, zmiany zapalne tkanki mózgowej, zmiany demielinizacyjne, zmiany naczyniowe mózgu (angio MRI mózgu).
  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: