Bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowym, zawroty głowy, osłabienie

Witam mam problem z kręgosłupem już od dawna ale ostatnio objawy się nasilają dzisiaj pracowałem przy układaniu kostki brukowej długo schylałem się,kucałem,nosiłem ciężkie obrzeża.Bolały mnie krzyże nie mogłem się wyprostować ,rwała mnie kość w pośladku prawej nogi któregoś razu przy wstawaniu zaczeło mi się w głowie kręcić,osłabłem i cały się roztrzęsłem,dodam że jak postoje chwile wyprostowany to też boli mnie w krzyżach.Co mam zrobić to kregosłup,może prześwietlenie RTG coś pokaże

Aleksander Ropielewski

Zdecydowanie konieczne pogłębienie diagnostyki i badanie lekarskie. W pierwszej kolejności prosze zgłosić się do lekarza rodzinnego celem wykonania RTG kręgosłupa lędźwiowego, a w dalszej kolejności do ortopedy.

Badanie rtg jest badaniem bardzo ogólnym. Pokazuje kości i ich wzajemny uklad względem siebie oraz zmiany zwyrodnieniowe.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi (do 40-go roku życia) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Badaniem obrazujacym wszystkie struktury budujace oś anatomiczno czynnościowa jaką jest kręgosłup jest badanie MRI.