Kobieta , 23 lata

Witam. Mam na imię Kasia i mam 23 lata. Moim problemem jest lewa ręka. Od dłuższego czasu odczuwam bóle (typu: kłucie, pieczenie) od łokcia do palców, pojawiało się też mrowienie i drętwienie, co utrudnia mi normalne funkcjonowanie (np. pracę - pracuję jako operator w firmie produkującej częsci do samochodów - i wiele innych codziennych czynności). Jakieś pół roku temu miałam EMG, które wykazało dyskretny zespół cieśni nadgarstka (bo pod tym kontem diagnozowal mnie neurolog), jednak na chwilę obecną nie jest leczony, bo pani neurolog stwierdziła, że póki co nie ma wskazań do zabiegu, ale pewnie w przyszłości będzie on potrzebny, i zapisala mi tabletki (Meloksam czy coś podobnego). Jednak ból jest coraz częstszy i intensywniejszy, a ręka jest bardzo słaba (nie mogę zacisnąć dłoni w pięść, czasami nawet zgiąć palców, ręka jest jakby zdrewniała, prawie wszystko mi z ręki wypada), ale nie mam drętwienia ręki w nocy, co jest chyba jednym z objawów zcn. Na marginesie dodam, że mam też objaw Raynauda, choć nie wiem, czy to ma jakiś związek. Badania, jakie miałam robione, to: rezonans kręgosłupa szyjnego i głowy - wyszło wszytsko w porządku. Moje pytanie jest takie: Czy to może być zcn, czy coś innego? Co może być przyczyną osłabienia siły mięśniowej ręki i czy jest to odwracalne?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Droga Pani!

Dolegliwości, które Pani opisuje, a zwłaszcza osłabienie siły mięśniowej, są alarmujące i wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia. Od czasu podjęcia interwencji w przypadku uszkodzenia nerwów z powodu ucisku, w mniejszym stopniu z innych przyczyn, zależy możliwość powrotu sprawności kończyny.

Rzeczywiście kluczowym objawem zespołu cieśni nadgarstka są bóle i parestezje w obrębie palców występujące w nocy i wybudzające ze snu. W związku z tym, że bóle nie dotyczą tylko ręki, ale też nadgarstka oraz tym, że nie wykazano zmian uciskowych w obrębie kręgosłupa, przyczyny należy szukać gdzieś pomiędzy.

Są pewne miejsca charakterystyczne, w których często dochodzi do usidlenia lub uszkodzenia nerwów - jest to kanał nerwu łokciowego (to miejsce, gdzie gdy się uderzymy, to czujemy prąd, idący do palców i ból). Do usidlenia często dochodzi w wyniku choroby nazywanej "łokciem tenisisty" - występuje w nim ból i ocieplenie okolicy nadkłykcia przyśrodkowego (w okolicach tego rowka) kości ramiennej.

W związku z powtarzalnym i zapewne męczącym charakterem Pani pracy, sugerowałbym dokładniejsze przyjrzenie się tej możliwości. Oczywiście poza mechanicznym uszkodzeniem nerwu należy rozpatrzyć też inne możliwości, tj. innego podłoża neuropatie. Jednak przeciwko nim przemawia to, że objawy dotyczą jednej kończyny.

Zalecam pilną wizytę u lekarza rodzinnego/internisty w celu dokładnego zbadania i uzyskania skierowania na konsultację do ortopedy i neurologa. Naprawdę należy szybko zdiagnozować ten problem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.
  • Zespół cieśni nadgarstka – Zespół cieśni nadgarstka, inaczej zespół kanału nadgarstka lub cieśń nadgarstka, to choroba charakteryzująca się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów w nadgarstku i ręce. Chory skarży się przede wszystkim na dokuczliwy ból, najczęściej nasilający się w nocy.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Ból nadgarstka - zespół cieśni nadgarstka, objawy, leczenie

Ból nadgarstka może być spowodowany łamaniem lub zwichnięciem, zwyrodnieniem stawów i wieloma innymi dolegliwościami. Niekiedy jednak ból nadgarstka może być spowodowany zespołem cieśni nadgarstka. Jakie są objawy bólu nadgarstka przy zespole cieśni?...

USG - rodzaje, przygotowanie, przebieg

USG nadgarstka - charakterystyka, wskazania, przebieg

USG nadgarstka służy przede wszystkim diagnostyce obrzęków, zapaleń, bólów oraz zaburzeń czucia ręki. Umożliwia również zdiagnozowanie uszkodzeń więzadłowo-torebkowych i pourazowych. USG nadgarstka wykonywane jest nie tylko w celu wykrycia stanu zapalnego,...

Zabiegi

Odbarczenie nerwu - wskazania, opis zabiegu, badania, zalecenia

Odbarczenie nerwu jest często koniecznością w zespole cieśni nadgarstka. Schorzenie to pojawia się zwykle z powodu długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, pacjent jest zazwyczaj kierowany...

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka - czynniki ryzyka

Zespół cieśni nadgarstka - czynniki ryzyka

Najpierw zaczyna boleć i drętwieć ręka. Potem ból i drętwienie przenoszą się na plecy, aż w końcu nie dają spokojnie spać w nocy. Jeśli takie objawy pojawiają się każdego dnia, to możemy mieć do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka. Objawy tej dolegliwości...

Choroby i dolegliwości

Problemy, które mogą się pojawić, gdy siedzisz za długo

Problemy, które mogą się pojawić, gdy siedzisz za długo

Nie tylko kłopoty z kręgosłupem O tym, że długie siedzenie negatywnie odbija się na zdrowiu naszego kręgosłupa, wie większość z nas. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej skutkuje także innymi dolegliwościami....

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Drętwienie rąk w nocy - przyczyny, choroby, zespół cieśni nadgarstka

Każdy na pewno raz w życia doznał nieprzyjemnego zdrętwienia rąk lub nóg. Jeśli zdarza się to często w nocy, to może odpowiadać za to ułożenie kończyn lub też dieta. Niestety, za drętwieniem rąk, które zdarza się w nocy, może stać również choroba. Dowiedz...