Bóle mięśni oraz drętwienie i mrowienie a SLA

Od kilku miesięcy mam różne bóle mięśni oraz rąk i nóg. Do tego ręce i nogi często cierpną i mrowią. Boję się, że może być to spowodowane stwardnieniem zanikowym bocznym. Neurolog stwierdziła, że nie powinienem się tym przejmować i że to są łagodne fascykulacje. Jednak mrowienie i drętwienie to nie tylko dłonie i stopy, ale i np ręce i łydki. Czy to może być np efektem stresu lub boreliozy (w wakacje wyciągałem sobie kleszcza)? Boję się jednak bardzo, że może to być SLA.

Przyczyn takich dolegliwości może byc wiele, również wspomniana przez Pana borelioza i stres. Może to byc tężyczka, choroby reumatyczne, zaburzenia endokrynologiczne i inne, jak również mogą to byc łagodne fascykulacje.

SLA generalnie jest chorobą występująca w znacznie starszym wieku. Bóle mięśni i dretwienie nie są charakterystyczne dla SLA. To są takie subtelne różnice dotyczące objawów, czy zepołów objawów. Dlatego diagnozy nie stawia się przez internet.
SLA generalnie jest chorobą występująca w znacznie starszym wieku.
Rozpoznanie SLA jest bardzo poważnym rozpoznaniem; stawia się na podstawie ściśle ustalonych kryteriów, obejmujących:
1. objawów klinicznych
2. zmiany w badaniu EMG, wykonanym wg specjalnego protokołu przeznaczonego do diagnostyki SLA
3. odchylenia w badaniu neurologicznym świadczącym o uszkodzeniu górnego i dolnego neuronu ruchowego. SLA rozpoznaje się na podstawie badania EMG, objawów klinicznych i badania neurologicznego. Badanie EMG/ENG obejmuje tzw 4 piętra ukałdu nerwowego, a więc bardzo rozbudowanego. Badanie to musi obejmowac nerwy kończyn gornych i dolnych oraz badanie mieśni ksobnych i dystalych kończyn górnych, dolnych tułowia i języka. Nawiasem mówiąc w SLA nerwy n ie wykazują zaburzeń przewodzenia, chyba że jest inna tego przyczyna. W ropzpoznaniu niezbędne jest też badanie neurologiczne, które musi wykazywac objawy uszkodzenia górnego i dolnego neuronu ruchowego.
Dosyc to skomplikowane, dlatego takich rozpoznań, ani nawet sugestii nie stawia się przez internet, na podstawie 3 zdań.