Ból mostka zależny od ruchu/pozycji

Mężczyzna, lat 26. Od kilku lat odczuwam ból mostka, boli mnie jakby pod mostkiem/przy mostku, kiedy się kładę, wyginam, czyli kiedy zmieniam pozycję. Kiedy ból mostka jest ostrzejszy, pojawia się nawet przy kasłaniu. Ból ten występuje non stop, kiedy tylko się wygnę, najbardziej kiedy podniosę ramiona i wyciągnę ręce do przodu i do góry. EKG i RTG kręgosłupa w normie. W krwi za dużo ALT, o wiele, ale to chyba sprawa wątrobowa, nie wiem, czy może mieć z tym zbieżność. Do tego bólu mostka się przyzwyczaiłem, ale ostatnio stał się ostrzejszy. O czym może świadczyć taki ból mostka? Czy to może być objaw jakiejś choroby albo schorzenia? Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek miał uszkodzony mostek, raczej wszystko było w porządku, a ból mostka pojawił się nagle a nie np. po jakimś wypadku. O czym taki ból mostka może świadczyć? Czy jest jakiś sposób na jego uśmierzenie? Do kogo powinienem się udać? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam,

Podane informacje nie są wystarczające dla stwierdzenia pochodzenia bólu. Na ich podstawie można stwierdzić, iż najprawdopodobniej nie mają związku z chorobą serca, kiedy ból nie ma związku z ruchami klatki piersiowej. Przyczyn występujących u Pana bólów może być wiele - m.in. patologie ściany klatki piersiowej, kości żeber, mięśni, czy opłucnej. Bóle mogą pochodzić również z innych źródeł i być odczuwane w  wymienionej lokalizacji. Konieczna jest diagnostyka oparta na szczegółowym wywiadzie i badaniu lekarskim, na podstawie których zaplanowane zostaną badania dodatkowe oraz ew. konsultacje specjalistyczne.

Pozdrawiam