Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa u 30-latki

Witam! Od ok tygodnia boli mnie odcinek lędźwiowy, cały czas "czuję" plecy, szczególnie przy chodzeniu, przy siedzeniu ból się zmniejsza (najlepiej z lekkim pochyleniem do przodu); nasilenie bólu widzę, gdy odchylam się do tyłu. W tej chwili przyjmuję od jakichś paru dni xefo rapid i mydocalm, ale wielkiej poprawy nie odczuwam. Wstrzymuję się z wizytą u specjalisty, ale zastanawiam się czy słusznie...

Właściwie zebrany wywiad i badanie pozwalają postawić odpowiednie rozpoznanie oraz dobrać skuteczne leczenie.
W zależności od problemu lekarz może zlecić wykonanie badań dodatkowych. Czasami niezbędna jest diagnostyka neuroobrazowa (rtg, TK, MRI), która pozwala wyjaśnić przyczynę dolegliwości.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi (do 40-go roku życia) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.