Bóle odcinka piersiowego kręgosłupa

Witam, mam 25 lat i od dłuższego czasu dokucza mi ból odcinka piersiowego kręgosłupa, nawet po niewielkim wysiłku czy dłuższym staniu odczuwam dyskomfort. Ostatnio ból zaczął promieniować w okolicę lewej strony klp, jest silny i ma charakter napadowy, ustaje samoistnie po kilku godzinach.Oto wynik badania RTG: Niewielkie skrzywienie lewowypukłe - szczyt na Th8, wychylenie 8mm. Proszę o interpretację i wskazówkę co dalej robić.

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę koniecznie udać się do lekarza ortopedy. Po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić ortopeda.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.