Bóle piersi związane z przerostem gruczołu piersiowego

Witam, mam założoną wkładkę Mirena od 4 lat. Od 2 lat mam silne bóle piersi związane z przerostem gruczołu piersiowego (zdiagnozowana mastopatia). Czy ta wkładka może mieć wpływ na problemy z piersiami?Drugie moje pytanie czy w związku z tym, że Mirena powoduje zatrzymanie miesiączki może to mieć wpływ na szpik kostny lub gospodarkę hormonalną organizmu?

Magdalena StusiĹska

Każda antykoncepcja ma wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, Mirena uwalnia hormony które zmieniają przebieg cyklu, ale mają też wpływ na inne procesy w organizmie- piersi mogą boleć również z powodu wkładki.