Bóle pleców po usunięciu macicy

Witam! Mam pytanie...mam usuniętą macicę i tak ok. 2 tyg. po operacji zaczęłam mieć bóle pleców, nóg, rąk itd., itp. A ostatnio od dłuższego czasu leci mi krew z nosa praktycznie codziennie. Czy to może być spowodowane brakiem hormonów? Już nie mam pojęcia co się ze mną dzieje. Zaznaczę że mam już 54 lat, ale przed operacją nie miałam takich problemów. Proszę o jakąś poradę. Z góry dziękuję.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli miała Pani wykonany zabieg usunięcia tylko macicy, bez przydatków, to opisane objawy bez wątpienia nie są spowodowane brakiem hormonów. Proszę bowiem pamiętać, że macica nie produkuje hormonów. Jeśli miała Pani jednak usunięte także jajniki, to w takim przypadku rzeczywiście może być to wynik braku hormonów. Sugeruję zatem konsultację ginekologiczną. Lekarz, dysponując kartą informacyjną, będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie czy opisane objawy mają związek z zabiegiem. A propos krwawień z nosa, sugeruję kontrolę ciśnienia tętniczego oraz wykonanie badania układu krzepnięcia.