Bóle po lewej stronie brzucha a zespół jelita drażliwego

Witam! Od kilku miesięcy mam bóle brzucha po lewej stronie pod żebrami. Jakieś pół roku temu (może trochę więcej) miałam robione USG brzucha. Wyszło wszystko dobrze. Później lekarz kazał mi zmienić dietę, ale i to nie pomogło. Potem badanie kału na pasożyty - negatywny. Ostatnio Pani doktor zaleciła mi wykonanie kilku badań, między innymi na HBsAg, krew utajoną w kale i przeciwciała anty-HCV - wszystko wynik ujemny. Poza tym badania krwi i moczu - patrząc na wartości ref. obok - wszystko w normie. Jutro właśnie wybieram się z tymi wynikami do lekarza. Do tego lekarz przepisał mi lek na zespół drażliwego jelita (niestety nie pamiętam nazwy) i po chyba trzecim dniu zażywania bóle ustąpiły praktycznie całkowicie. Niestety leki się skończyły i ból powrócił. Czy to może być właśnie ten zespół jelita drażliwego? Dodam, że nie mam zaparć ani biegunek, wypróżniam się około 3 razy w tygodniu. Jedyne co mi dokucza to straszne wzdęcia, a ostatnio doszły jeszcze do tego częste bóle żołądka. Od jakiegoś czasu ból się nasilił w sensie takim, że boli mnie praktycznie przez cały dzień z niewielkimi przerwami. Do tego ból zaczął promieniować do pleców. Boję się czy to aby nie trzustka? Jakie jeszcze badania powinnam wykonać? Dodam jeszcze, że od dłuższego czasu mam bóle pleców w okolicy lędźwiowej. Miałam robiony RTG i wyszło, że mam rotoskoliozę 1-ego stopnia. Czy to może mieć jakiś związek z tymi bólami brzucha? Bardzo proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam!

Witam serdecznie!
Opisane objawy mogą sugerować zespół jelita drażliwego. Głównym jego objawem jest dyskomfort lub ból brzucha. Najczęściej pojawiają się również biegunki lub zaparcia. Innymi objawami choroby mogą być wzdęcia, nudności, wymioty, uczucie zmęczenia.
Jeżeli chodzi o zmiany w kręgosłupie to również mogą one dawać dolegliwości bólowe.
Natomiast jeżeli występują uporczywe bóle nadbrzusza mimo stosowanej terapii należy rozważyć wykonanie panendoskopii, czyli badania w którym specjalnym aparatem wprowadzanym przez usta do żołądka ogląda się przełyk, żołądek oraz dwunastnicę. Należy bowiem wykluczyć chorobę wrzodową i stany zapalne.
Jeżeli chodzi o Pani obawy o pochodzenie dolegliwości ze strony trzustki, to jest to raczej mało prawdopodobne, jednak można ewentualnie wykonać badanie krwi (poziom amylazy) w celu wykluczenia tej przyczyny.
Pozdrawiam